Data modyfikacji:

Pierwsze wiosenne dni w górach - jak się przygotować do wyprawy?

Pierwsze powiewy wiosennego powietrza zachęcają do wycieczek, a gdzie nie lepiej odetchnąć "pełną piersią", jak nie w górach. Jednak pierwsze wiosenne dni w górach wymagają od uczestników wycieczki bardzo skrupulatnego przygotowania. Warto pamiętać, że w wyższych partiach gór wciąż zalega śnieg.

Wiosna, a w górach wciąż śnieg

Mimo tego, że w mieście nie znajdziemy już ani grama śniegu, a prognozy pogody wskazują na coraz bardziej wiosenną aurę, nie możemy dać się zwieść. W wysokich partiach gór wciąż zalega biały puch i, zwłaszcza wieczorami oraz w nocy, panują ujemne temperatury. Z kolei w niższych z powodu odwilży możemy napotkać na spore obszary błota oraz kałuże. Do tego ocieplenie sprzyja lawinom. Dlatego zanim w wiosenny weekend wybierzemy się na przemierzanie górskich szlaków i oglądanie budzącej się z zimowego letargu przyrody, należy dokładnie sprawdzić prognozy pogody na termin, w którym planujemy ekspedycję. Odpowiednie dane znajdziemy na stronach internetowych GOPR-u czy TOPR-u lub możemy skorzystać z aplikacji mobilnych przydatnych w górach, które nie tylko poprowadzą nas odpowiednimi szlakami, pozwolą na bieżąco śledzić warunki pogodowe, ale też poinformują o ewentualnych zagrożeniach lawinowych. Nie wolno zapominać, że w górach pogoda jest kapryśna i może zmienić się w mgnieniu oka.

Góry to nieprzewidywalny żywioł. Nigdy nie lekceważ najdrobniejszych sygnałów zbliżającej się zmiany pogody czy pogorszenia innych warunków. Na szlaku zachowaj zdrowy rozsądek i nie przeceniaj swoich możliwości

Zanim wyjdziesz w góry

Przygotowując górską wyprawę w wiosenne dni, zacznijmy od ustalenia dokładnej trasy oraz sprawdzenia, jak ona przebiega. Można wydrukować najnowszą mapę z internetu i na niej nakreślić szlak, którym chcemy się wybrać. Znajdźmy lokalizację wszystkich schronisk, a jeśli zamierzamy w którymś przenocować, kilka dni przed planowaną wyprawą upewnijmy się, że są jeszcze wolne miejsca. Dokonajmy rezerwacji, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Może się okazać, że schronisko jest nieczynne lub brakuje miejsc noclegowych.

Trasę wybieramy zgodnie z możliwościami wszystkich uczestników wycieczki. Warto też zorientować się, jaka jest odległość pomiędzy poszczególnymi miejscami docelowymi na trasie, jaki jest przybliżony czas pokonywania kolejnych odcinków itp. Znajdźmy też alternatywne drogi do szybszego powrotu (złe samopoczucie, uraz itp.) oraz obiekty typu leśniczówki czy schrony, które staną się chwilową przystanią, gdy np. pogoda się załamie.

Ubranie na wiosenną wycieczkę w góry

Jeśli planujemy 1-2 dniowy wypad w góry, powinien wystarczyć nam plecak turystyczny o pojemności ok. 45 litrów. W góry wybieramy się w nieprzemakalnym, ale oddychającym obuwiu z twardą podeszwą. Ubieramy sie na cebulkę, czyli warstwowo. To pozwoli w dowolnym momencie zdjąć/dodać kolejną warstwę ubrań i nie spowoduje przegrzania/przemarznięcia. Na samą górę załóżmy przeciwdeszczową kurtkę. Nie zapomnijmy o czapce, rękawiczkach i zmiennej bieliźnie. Potrzebny będzie też prowiant oraz woda i termos z ciepłym napojem. Niezbędna będzie mała apteczka, do której włożymy plastry, bandaż elastyczny, środki przeciwbólowe, gazy itp.

Więcej o tym, jak pakować się na wyprawę w góry znajdziemy TUTAJ.

Pierwsze wiosenne dni w górach z pewnością są dobrą okazją do chwili oddechu od codziennych spraw i najchętniej zostawilibyśmy telefon w domu, aby nikt nam nie przeszkadzał. Jednak posiadanie urządzenia mobilnego pod ręką w czasie wędrówki górskiej jest konieczne ze względów bezpieczeństwa. Telefon umożliwi nam wezwanie pomocy przy ewentualnych wypadkach czy w sytuacji, gdy się zgubimy. Przed wyjściem w góry należy zapisać sobie numeru do GOPR-u oraz TOPR-u. Koniecznie zabieramy ze sobą również dokument tożsamości. Przy samotnym wyjściu w góry, poinformujmy rodzinę/znajomych, gdzie i kiedy się wybieramy oraz kiedy planujemy wrócić.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.