Data modyfikacji:

Najważniejsze praktyki biegowe, które musisz znać

Kochasz biegać, ale musisz przerywać swoje treningi ze względu na nawracające kontuzje? Najprawdopodobniej w swoim biegowym rozwoju zapomniałeś o kilku znaczących kwestiach. Nie martw się, nie jesteś w tym osamotniony. Jeśli jednak chcesz stać się jeszcze lepszym biegaczem, zapoznaj się z najważniejszymi praktykami tej aktywności.

Przedstawiamy praktyczne porady, które pozwolą Ci ograniczyć ilość przytrafiających się kontuzji i tym samym poprawić swoje biegowe wyniki.

Wprowadź treningi siłowe

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez osoby biegające amatorsko jest pomijanie treningu siłowego. Jeśli chcesz zachować swoją formę na jak najdłużej, postaraj się włączyć do swojej aktywności także ćwiczenia rozwijające różne grupy mięśniowe. Przydatnym dla biegaczy ćwiczeniem może być np. tzw. martwy ciąg, czyli w skrócie mówiąc podnoszenie ciężarów oraz przysiady. Takie aktywności pozwolą nam zbudować siłę i wzmocnić mięśnie stabilizujące.

Szanuj proces regeneracji

Traktowanie organizmu z szacunkiem i wsłuchiwanie się w jego potrzeby wcale nie są pustymi słowami. Traktuj swój organizm, jak najlepszego przyjaciela, a z pewnością Ci się za to odwdzięczy. Nie zmuszaj się do treningu, kiedy czujesz, że Twoje ciało jest przemęczone i woła o odpoczynek. Bądź elastyczny – nie musisz za wszelką cenę trzymać się swojego treningowe planu, by osiągnąć, jak najlepsze wyniki – nie ignoruj sygnałów, które wysyła Ci Twój organizm. W razie potrzeb, skróć swój trening lub zrób sobie dzień wolny.

Nie zanudzaj się

Wciąż wybierasz te same trasy, to samo tempo, pokonujesz tą samą odległość? Znudzenie nie jest sprzymierzeńcem Twojej efektywności. Postaraj się, jak najbardziej urozmaicać sobie swoje biegowe treningi. Wybieraj trasy o różnym nachyleniu, eksperymentuj z nawierzchnią i porą dnia. Wprowadzaj krótkie ćwiczenia i odmienne tempa – wszystko to nie tylko zapobiegnie przedwczesnemu znudzeniu bieganiem, ale i pozwoli na odnalezienie najbardziej efektywnej formy treningu.

Na grafice: 1. Zegarek sportowy Timex, 220 zł; 2. Pas biegowy Salomon, 159 zł 

Więcej akcesoriów do biegania znajdziesz TUTAJ

Autor: Natalia Malko
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?