Data modyfikacji:

Na czym polega trial rowerowy?

Rower nie ma siodełka, a trasa przejazdu jest usłana przeszkodami – te dwa elementy sprawiają, że trial rowerowy jest jedną z najbardziej widowiskowych odmian kolarstwa. Zainteresowany? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o tym sporcie.

Historia trialu rowerowego sięga lat 80., a inspiracją do jego powstania był trial motocyklowy. W Polsce rozwój tej konkurencji kolarskiej przypada na przełom lat 80. i 90. Polacy od lat należą do światowej czołówki, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników jest Rafał Kumorowski – trzykrotny mistrz świata i 16-krotny mistrz Polski.

Istotą trialu rowerowego jest pokonanie wyznaczonej trasy, na której znajdują się naturalne bądź sztuczne przeszkody, np. korzenie drzew, skały, strome zbocza, strumień, kręgi z betonu, samochody, itp. w określonym czasie, w ściśle ustalonej kolejności i z minimalnym kontaktem z przeszkodą. Są to tzw. odcinki mające 60-70 metrów długości i przynajmniej metr szerokości. W trakcie zawodów wyznaczone są elementy roweru, które mogą mieć styczność z przeszkodą oraz podłożem, np. wyłącznie opony lub opony razem z pedałami i osłoną łańcucha. Jeśli zawodnik pokonując trasę podeprze się nogą lub niedozwoloną częścią jednośladu, wówczas naliczane są punkty karne. O zwycięstwie decyduje jak najczystszy przejazd, czyli jak najmniejsza liczba punktów karnych.

Zawodnik jeździ na specjalnym rowerze trailowym, który oprócz tego, że jest bardzo lekki (waży nie więcej niż 7 kg) i wytrzymały oraz wyglądem przypomina model górski połączony z BMX-em, dodatkowo nie posiada siodełka. Zwykle brakuje w nim także przerzutek i amortyzatorów, a rama jest bardzo niska. Sprzęt używany przez trailowców może mieć koła o średnicy 20 lub 26 cali. Pierwszy model określany jest mianem „mod”, a drugi „stock”.

Trial rowerowy może mieć formę miejską, czyli być rozgrywany na torze złożonym z typowo miejskich przeszkód takich jak schody, wysokie krawężniki, itp. lub górską – trasa z naturalnymi przeszkodami. Trzecią odmianą trialu jest enduro, który polega na pokonaniu toru złożonego w całości ze sztucznych przeszkód.

*Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą rowerów, kliknij w zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?