Data modyfikacji:

Na czym polega pływanie synchroniczne?

Wdzięk baletnicy połączony z odwagą i niezwykle wysokim poziomem sprawności fizycznej. W taki sposób można scharakteryzować pływanie synchroniczne, które jest sportem zdominowanym przez kobiety.

Pływanie synchroniczne nie przez przypadek określane jest mianem baletu wodnego, gdyż w jego zakres wchodzi pływanie, taniec i gimnastyka, a zawodniczki uprawiające tę dyscyplinę sportową muszą odznaczać się wytrzymałością, siłą, umiejętnościami tanecznymi, talentem artystycznym, gibkością, nieskazitelną techniką, a przy tym zachowywać grację.

Mimo kobiecego wymiaru tego sportu, jego historia sięgająca XIX wieku związana jest z mężczyznami i z tzw. pływaniem ornamentacyjnym. Jednak popularyzacja wodnego baletu zaczęła się dopiero w latach 20. XX wieku za sprawą żeńskiej drużyny piłki wodnej z Kanady i nurka Margareta Sellersa. Debiut w roli dyscypliny olimpijskiej miał miejsce w 1952 roku podczas IO w Los Angeles. W Polsce rozwój pływania synchronicznego przypada na lata 80. i wiąże się z poznańską sekcją MKS „Dąbrówka”.

Jak sama nazwa wskazuje, istotą pływanie synchronicznego jest zharmonizowanie wykonywanych ruchów z muzyką. Zawodniczki mogą występować solo, w duecie, w drużynach składających się z 4-8 osób lub w kombinacjach, w których występuje do 10 pływaczek. W trakcie zawodów odbywają się dwa etapy. Pierwszy, w przypadku seniorek, polega na zaprezentowaniu układu technicznego, który składa się z 10 elementów wykonywanych w ściśle określonej kolejności. Juniorki muszą pokazać 4 figury – 2 obowiązkowe i 2 losowane. Drugi etap jest bardziej widowiskowy. Opiera się na wykonaniu dowolnego układu. Zawodniczki nie mają narzuconych reguł co do stroju tak jak w pierwszym etapie, gdzie wymaga są czepki, okulary oraz kostiumy w odpowiedniej kolorystyce.

Zawodniczki oceniane są w skali 1-10 (dokładność do 0,1 pkt) przez 12 sędziów (teamy po 6 sędziów), którzy zwracają uwagę na wymiar artystyczny oraz techniczny. Ostateczny wynik jest wypadkową części technicznej i dowolnej.

*Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą strojów i akcesoriów pływackich, kliknij w zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?