Data publikacji:

Biathlon, czyli dwubój zimowy - co to jest biathlon oraz z jakich konkurencji się składa?


Chcesz zacząć uprawiać ten sport zimowy? Przekonaj się, co to jest biathlon w praktyce. W naszym artykule przeczytasz o konkurencjach, które wchodzą w jego skład. Podpowiadamy także osobom początkującym, o jakich kwestiach należy odpowiednio wcześnie pomyśleć, by można było swobodnie trenować biathlon.
biathlon

Z jakich konkurencji składa się biathlon?

Biathlon – co to jest?

Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się biathlon? Co to jest za sport? To zimowa dyscyplina, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Biathlon ma najwięcej fanów w Niemczech, Francji, Włoszech oraz wielu krajach skandynawskich. Można zaobserwować, że ten sport jest także coraz popularniejszy w Polsce. Co ciekawe, pierwsze biathlonowe zawody zostały rozegrane już w XVIII wieku na terenie Norwegii. Jeśli chodzi o zimowe igrzyska olimpijskie, to ten sport zadebiutował w 1924 roku. Początkowo nie został jednak formalnie dołączony do dyscyplin olimpijskich. Zmieniło się to dopiero w 1960 roku.

Z jakich konkurencji składa się biathlon?

Ta zimowa dyscyplina jest bardzo interesująca. Z czego to wynika? Wiele osób nie wie bowiem, co to jest biathlon w praktyce. Okazuje się, że nieprzypadkowo ten sport jest zaś określany mianem dwuboju. W końcu mamy tutaj dwie główne czynności. Z jakich konkurencji składa się zatem biathlon? Jest to bieg na nartach oraz strzelanie. Warto zauważyć, że profesjonaliści biorą udział w rozmaitych zawodach, które odbywają się na trasach liczących od kilku do nawet 20 kilometrów.

Jeśli chodzi o bieg narciarski, to są dozwolone rozmaite style. Od zawodnika zależy zatem to, jaką techniką będzie pokonywał kolejne kilometry. Bardzo istotna jest zaś długość nart, która ma związek ze wzrostem danego zawodnika lub zawodniczki. W czasie uprawiania takiej dyscypliny, jak biathlon, należy posiadać także karabinek. Tego typu urządzenia ważą minimum 3,50 kg oraz mają kaliber 5,6 mm. W zależności od rodzaju zawodów, uczestnicy biegu dwukrotnie (sprint) lub czterokrotnie (biegi indywidualne, pościgowe, ze startu wspólnego) wizytują strzelnicę. Zadaniem zawodnika jest trafienie w pięć krążków znajdujących się około 50 m od stanowiska. Jak duże są te elementy? Jeśli zawodnik strzela z pozycji leżącej, to średnica krążków wynosi 45 mm. W przypadku prób z pozycji stojącej jest ona dużo większa (115 mm). Warto zauważyć, że tarcza strzelnicza posiada specjalny mechanizm. Jeśli cel jest trafiony, to zostaje automatycznie przykryty białym krążkiem. Dzięki temu zawodnicy od razu wiedzą, jak poszło im na strzelnicy. W sprincie biathloniści raz strzelają na leżąco, a raz na stojąco. W przypadku pozostałych konkurencji mamy cztery strzelania (dwa w pozycji leżącej i dwa na stojąco). Co stanie się, jeśli zawodnik chybi? W przypadku biegu indywidualnego za każde pojedyncze pudło jest dodawana jedna minuta do końcowego wyniku. Nieco inaczej ma się sprawa pod kątem sprintu, biegu pościgowego lub rywalizacji ze startu wspólnego. Wtedy brak celności na strzelnicy kończy się koniecznością pokonania dodatkowej rundy mającej około 150 m długości.

Jeszcze inne zasady obowiązują w przypadku zawodów drużynowych. Jeden team składa się z czterech zawodników. Każdy musi strzelać raz na leżąco, a raz na stojąco. W przeciwieństwie do biegów indywidualnych tutaj biathlonista może wykorzystać aż osiem nabojów (o trzy więcej w czasie jednej wizyty). Jeśli mimo tego nie uda mu się zestrzelić wszystkich pięciu krążków, to dopiero wtedy czeka go karna runda mająca 150 m długości. Jak widać, biathlon jest bardzo urozmaiconym sportem.

Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania biathlonu?

Masz zamiar spróbować swoich sił w tym sporcie? Wiesz już, co to jest biathlon i z jakich konkurencji się składa. Jeśli uważasz, że to dyscyplina dla ciebie, to zachcemy do dokładnego zastanowienia się nad wybieranymi sprzętami. Co jest tutaj niezbędne? Są to m.in. narty biegowe (nie zapominaj o kijkach), które możesz kupić na stronie internetowej Ceneo.pl.
Kieruj się m.in. marką producenta. Wybieraj firmy doświadczone, które posiadają dobre opinie na swój temat. W gronie polecanych brandów są Inovik czy Atomic. Pamiętaj, by kupić odpowiedni rodzaj tych elementów. Wszak w sklepach znajdują się nie tylko narty biegowe, ale także zjazdowe. Co jeszcze jest ważne? Ich długość. Chodzi nie tylko o to, by można było swobodnie pokonywać kolejne kilometry. Ta sprawa ma istotne znaczenie także pod kątem ewentualnych zawodów. Pamiętaj, że długość nart nie może pod żadnym pozorem przekraczać wzrostu zawodnika (pomniejszonego dokładnie o 4 cm). Te kwestie są zaś skrupulatnie sprawdzane przez sędziów.

Co dodatkowo jest potrzebne do uprawiania tego sportu? Chodzi oczywiście o odpowiedni strój, który będzie dopasowany do warunków atmosferycznych. W czasie biegu i strzelania przydają się także porządne gogle. Do treningów używane są również chociażby kulochwyty. Możesz się z nimi zapoznać na Ceneo.pl. Takie właśnie akcesoria powinny być solidne oraz wytrzymałe.

Biathlon – gdzie nauczyć się podstaw?

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest zapisanie się do jednego z klubów biathlonowych, które znajdują się na terenie naszego kraju. Pracują tam wykwalifikowani instruktorzy, którzy wiedzą, jak należy podejść do osób stawiających pierwsze kroki. W trakcie zajęć kładzie się nacisk zarówno na bieganie, jak i na strzelanie. To wszystko musi ze sobą współgrać, by można było uzyskiwać satysfakcjonujące wyniki. Podstawą jest bieg. Jeśli trasa będzie pokonywana we właściwy sposób, to zawodnik zachowa więcej sił w trakcie wizyty na strzelnicy. Dzięki temu uniknie np. rund karnych.

Do klubów, gdzie motywem przewodnim jest biathlon, mogą zapisywać się jednak nie tylko osoby, które wiążą z tym sportem na 100% swoją przyszłość. Możesz także amatorsko uprawiać tę dyscyplinę. Po to, by poprawić samopoczucie, kondycję, ogólną wytrzymałość organizmu czy precyzję itd. Warto wiedzieć, że porządne kluby biathlonowe znajdują się na obszarze tak naprawdę całej Polski. Są to m.in. UKS Orka Gdynia, UKS Olimpik, BKS WP Kościelisko czy MKS Duszniki-Zdrój.

Wybitni przedstawiciele tego sportu, czyli biathloniści


Absolutnym dominatorem tego sportu był przez wiele lat Norweg Ole Einar Bjørndalen, który ma na swoim koncie m.in. 13 medali z igrzysk olimpijskich. Świetnymi wynikami mogą pochwalić się także Niemiec Ricco Groß, Norweg Emil Hegle Svendsen czy Francuz Martin Fourcade, którzy zdobyli kolejno osiem, osiem i siedem krążków. Wśród kobiet multimedalistkami igrzysk olimpijskich są m.in. Niemka Kati Wilhelm (siedem medali) i Białorusinka Darja Domraczewa (sześć krążków). Jeśli chodzi o Polskę, to na dzisiaj mamy w swoim dorobku tylko jeden medal IO w biathlonie. Zdobył go Tomasz Sikora, który zajął drugie miejsce w Turynie (bieg masowy mężczyzn na 15 km).
Autor: Tomasz Nowak
Autor: Tomasz Nowak