Data publikacji:

Jak wybrać kurtkę do biegania?

Kiedy temperatura powietrza spada bądź pada deszcz lub śnieg, biegacze są bardziej narażeni na infekcje lub uczucie dyskomfortu podczas treningu. Na szczęście producenci odzieży sportowej oferują szeroki asortyment odzieży, która chroni biegaczy podczas treningów w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Jednym z takich elementów jest kurtka. Jak wybrać kurtkę do biegania? Na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu do biegania w deszczu czy zimą? Zapoznaj się z naszym rankingiem i propozycjami najlepszych, naszym zdaniem, okryć wierzchnich.
kurtka do biegania

Jaka kurtka do biegania?

Chociaż wydawać by się mogło, że samo wyodrębnienie spośród okryć kurtek do biegania wystarczy, aby wybrać odpowiednią, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Nie istnieje bowiem jedna uniwersalna kurtka biegowa, która doskonale sprawdzi się w każdych warunkach i temperaturze. Czym się zatem kierować, dokonując wyboru? Kurtka do biegania powinna być przede wszystkim wodoszczelna, wodoodporna i wiatroszczelna przy jednoczesnym zachowaniu jak najwyższej oddychalności. To od naszego głównego celu zależy, jaką kurtkę powinniśmy wybrać.

Pamiętaj też o tym, że kurtka do biegania nie powinna być zbyt ciasna. Po pierwsze, może krępować twoje ruchy, a po drugie, miej na uwadze fakt, że pod takim nakryciem będziesz miał jeszcze inne ubrania (a nawet i plecak).

Kurtka do biegania a warunki atmosferyczne

Odpowiedz sobie na pytanie – w jakich temperaturach kurtka do biegania będzie mi potrzebna? To kluczowe zagadnienie, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego dla ciebie okrycia wierzchniego. Im temperatura jest niższa, tym cieplejsza powinna być kurtka, jednak nie jest to regułą, o czym dowiesz się z dalszej części artykułu. W temperaturach w granicach zera stopni Celsjusza ten rodzaj ubioru powinien przede wszystkim być warstwą izolującą ciało i pozostałe warstwy ubrań od mrozu oraz zapewniać również osłonę przed ewentualnymi opadami deszczu i śniegu. Kurtka do biegania przeznaczona do temperatur w okolicach 10 stopni Celsjusza nie musi już być taka szczelna, dobrze by jednak było, aby chroniła przed zmienną aurą. Kurtka przeznaczona do biegania powyżej 15 stopni Celsjusza powinna być jak najlżejsza i chronić przed wiatrem oraz opadami deszczu – w tym wypadku sprawdzi się wiatrówka do biegania męska lub damska.

Wiatrówka do biegania

Wiatrówka powinna być podstawowym wyposażeniem każdego biegacza, który regularnie uprawia tę dyscyplinę sportu. Podmuchy wiatru skutecznie bowiem mogą zniechęcać do dłuższych treningów i powodować uczucie dyskomfortu. Wiatrówka jest dobrym wyborem szczególnie na chłodniejsze wiosenne lub jesienne dni. Jej podstawową funkcją jest skuteczna ochrona przed wiatrem, ale dzięki powłoce hydrofobowej również przed deszczem . Wiatrówki często są bardzo lekkie i łatwo je skompresować, dlatego bez problemu zmieszczą się do każdego bagażu. Jest to też opcja najbardziej budżetowa.

Nasze propozycje:

  • Kalenji Run Wind
  • Nike Windrunner Trail Jacket
  • Asics Lite-Show
  • Adidas Own The Run Hooded Wind Jacket
  • Salomon Bonatti

Kurtka przeciwdeszczowa do biegania

Nie bez powodu napisaliśmy powyżej, że kurtka do biegania może być wodoszczelna lub wodoodporna. Chociaż obie z nich pełnią głównie tę samą funkcję: ochronę przed deszczem, jednak nie jest to ten sam poziom zabezpieczenia.

Na małe i krótkotrwałe opady deszczu wystarczy kurtka do biegania przeciwdeszczowa wodoodporna, ponieważ dzięki powłoce hydrofobowej skutecznie zapobiegnie wchłanianiu wody w materiał.

Wodoszczelna opcja to najwyższe możliwe zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi. Jest to możliwie dzięki membranie, np. GORE-TEX lub Partex, która ma za zadanie chronić ciało przed wymagającymi warunkami na zewnątrz. Zabezpieczają one przed wchłanianiem się wilgoci w pozostałe elementy stroju oraz minimalizują dyskomfort odczuwany podczas deszczu. Kurtka z tą membraną jest trochę droższa niż kurtka bez niej, jednak dużo zależy od jej wydajności, którą można zmierzyć za pomocą dwóch miar: wodoszczelności (skali Schmerbera) oraz oddychalności (MVTR – Moisture Vapor Transmision Rate). Oznaczenie 20k/20k jest najczęściej wybieranym przez biegaczy regularnie uprawiających tę dyscyplinę, jednak podstawową ochronę przeciwdeszczową jest kurtka z membraną 10k/10k.

Kurtki przeciwdeszszczowe wodoodporne i wodoszczelne:

  • Nike Flash Run Division
  • Kurtka do biegania w terenie przeciwdeszczowa męska Evadict
  • Inov-8 Ultrashell Pro Full-Zip

Kurtka do biegania zimą

Kurtka do biegania zimą (zarówno męska jak i damska) przyda się przede wszystkim zmarzluchom oraz osobom, które regularnie biegają w zimie. Nie jest jednak niezbędnym wyposażeniem garderoby, szczególnie dla początkujących, bowiem ciepło podczas zimowych wybiegań można sobie zapewnić założeniem grubszych warstw ubrania pod wiatrówkę lub kurtkę przeciwdeszczową. Głównym zadaniem kurtki do biegania zimą jest skuteczna osłona przed niskimi temperaturami przy jednoczesnym zapewnieniu swobody ruchów.
  • NEWLINE BASE CROSS
  • Dynafit Alpine GTX
  • The North Face First Dawn Packable

Kurtka do biegania a intensywność treningu

Bardzo istotną kwestią, często nawet ważniejszą niż temperatura otoczenia, jest intensywność treningu. Przy wzmożonym wysiłku i kiedy nie lubimy odczuwać dużego ciepła podczas ćwiczeń, warto wybrać lekką wiatrówkę. Trening o niewielkiej intensywności (np. w tempie konwersacyjnym lub niższym), szczególnie jeśli jest dłuższy, dobrze odbyć w kurtce do biegania, która skutecznie ochroni ciało przed wyziębieniem.

Dodatki do kurtki do biegania

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając kurtkę do biegania? Istotne są kieszenie, jednak warto sprawdzić, czy są one wystarczająco funkcjonalne, np. bez problemu pomieszczą telefon komórkowy lub kartę kredytową. Niestety bowiem czasami zdarza się, że taka odzież ma sporo przegródek, ale nie są one za bardzo przydatne podczas biegania.

Udogodnieniem mogą być odblaski, które zapewnią większe bezpieczeństwo po zmroku. Wygodnie też, jeśli kurtka posiada specjalne otwory na kciuki, dzięki czemu odzież ta nie podwija się podczas biegów. Za podobne usprawnienie mogą być wzięte ściągacze przy mankietach czy troczek ściągający na samym dole ubrania, dzięki czemu możliwa jest również regulacja wentylacji.

Kaptur, najlepiej ze zintegrowanym daszkiem, to dodatkowa ochrona przed deszczem i wiatrem.

Autor: Agnieszka Ragus