Data modyfikacji:

Kuriozum sportu: bog snorkelling

Przedstawiamy najnowszy cykl artykułów poświęcony najdziwniejszym i niespotykanym sportom z różnych stron świata. Dziś kilka słów o dyscyplinie zwanej bog snorkelling.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Bog snorkelling (snorkeling torfowiskowy) to nietypowa odmiana plenerowych zawodów pływackich. Uczestnicy mają za zadanie w jak najkrótszym czasie przepłynąć dwie długości toru przygotowanego na torfowisku. Pokonywany dystans liczy w sumie 110 m (120 yardów).

Obowiązkowym wyposażeniem każdej startującej osoby są płetwy i maska wyposażona w rurkę do oddychania pod wodą (fajka).

Najważniejsza jest jednak technika, a właściwie jej brak. Zawodnicy nie mogą stosować tradycyjnych stylów pływackich. Trasę muszą pokonać, wykorzystując jedynie napęd w postaci ruchu płetw. Do zmagań mogą zgłosić się kobiety i mężczyźni. Zawodnicy podzieleni są na grupy wiekowe. Starty można rozpocząć już w kategorii juniora.

Dyscyplina powstała w latach 70. XX w. w Walii (Wielka Brytania). Był to efekt zakładu między bywalcami lokalnego pubu. Pierwsze oficjalne światowe mistrzostwa w bog snorkellingu odbyły się niecałą dekadę później w 1985 roku. Od tamtej pory są rozgrywane co roku w ostatni poniedziałek sierpnia (ustawowy dzień wolny w UK) na torfowisku Waen Rhydd w środkowej Walii.

Bog snorkelling ewoluował na przestrzeni lat. Dziś występuje także w rozbudowanej formie. Podczas zawodów snorkelingowo-kolarskich (mountain bike bog snorkelling) zawodnicy muszą przebyć trasę na specjalnie zaprojektowanych rowerach. Dyscyplina jest także włączana do kombinacji triatlonowej (Bog Snorkelling Triathlon), podczas której uczestnicy mają za zadanie przejść 3-etapowe zmagania: pływanie - 110 m techniką snorkelingu torfowiskowego, kolarstwo - 31 km, bieg - 12,1 km.

Bog snorkelling podbija serca fanów na torfowiskach także w Australii, Szwecji i Irlandii.

Obecną rekordzistką jest Kirsty Johnson, która w 2014 r. pokonała dystans w przeciągu 1'22.56", pobijając tym samym najlepszy światowy wynik w obu kategoriach płciowych.

Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.