Data modyfikacji:

Kombinacja norweska - zasady

Podczas gdy biegi i skoki narciarskie, za sprawą sukcesów Justyny Kowalczyk oraz Kamila Stocha i Adama Małysza, cieszą się dużą popularnością, kombinacja norweska wielu osobom nic nie mówi. Tymczasem jest ona połączeniem tych dyscyplin narciarstwa klasycznego.

Historia kombinacji norweskiej, która na świecie jest bardziej znana jako kombinacja klasyczna czy nordycka, sięga XIX wieku, a jej kolebką jest Norwegia. Pierwsze zawody zorganizowano w Ullern, dzielnicy Oslo w lutym 1879 roku. Polegał one na oddaniu jednego skoku, który oceniano za styl w skali 1 do 5 oraz przebiegnięciu 4 km. Obecnie kombinatorzy oddają jeden skok na normalnej lub dużej skoczni, w którym liczy się uzyskana odległość i styl. Punkty przelicza się na czas i przystępuje się do biegu na dystansie 10 km. Zawodnicy startują w odstępach czasowych, jakie dało im przeliczenie wyników ze skoczni.

Kombinacja norweska dzieli się na zawody sprinterskie, drużynowe oraz bieg ze startu wspólnego. Pierwsza konkurencja zwana metodą Gundersena, od nazwiska norweskiego zawodnika Gundera Gundersena, to jeden skok i 10 km biegu. Każde 15 punktów przelicza się na 1 minutę. Zawodnicy startują po sobie według różnic czasowych, zgodnie z zasadą 1 punkt starty do lidera oznacza start z 4-sekundowym opóźnieniem. Zwycięża kombinator, który jako pierwszy przekroczy linię mety.

W przypadku biegu ze startu wspólnego, najpierw należy pokonać 10 km, a potem oddać dwa skoki. Zawodnik, który wygra bieg otrzymuje 120 punktów i skacze jako ostatni. Każdy kolejny zawodnik ze startą do lidera zyskuje mniej punktów, zgodnie z przelicznikiem 1 minuta to 15 punktów. Najlepsza 30-stka z biegu i pierwszej serii skoków skacze jeszcze drugi raz. Sędziowie nie oceniają stylu, jednak mogą odjąć punkty za upadek czy brak telemarku.

Konkurencje drużynowe w kombinacji norweskiej mogą być rozgrywane metodą Gundersena lub w formie sprintu. Pierwsza konkurencja polega na pokonaniu przez 4 zawodników danej drużyny dystansu 5 km każdy, a potem oddaniu po 1 skoku. W przypadku sprintów, zespół składa się z 2 osób, które najpierw wykonują 1 skok, a potem biegną 7,5 km.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?