Data modyfikacji:

Jazda rowerem po mieście – zasady ruchu na jezdni cz.2

Znajomość zasad ruchu drogowego przyda się każdemu, kto ceni sobie bezpieczeństwo swoje i innych. Dlatego jeśli preferujesz poruszanie się dwukołowcem po mieście, zachęcamy do zapoznania się z zasadami ruchu po jezdni.

W poprzedniej części artykułu (klik) pisaliśmy na temat tego, po której stronie powinnyśmy jeździć, jako rowerzyści (również w przypadku torowisk) oraz o tym, jak poruszać się w obrębie skrzyżowania. Dziś przychodzimy do Was z kolejną porcją praktycznych wskazówek na temat jazdy rowerem po mieście.

Jazda chodnikiem

Jesienią i zimą pogoda nas nie rozpieszcza. Niekiedy jesteśmy zmuszeni podróżować w naprawdę kiepskich warunkach pogodowych. W przypadku bardzo złych warunków - śniegu, gradu, burzy czy wichury – kiedy jazda jezdnią może być dla Ciebie niebezpieczna, możesz poruszać się chodnikiem. Możemy korzystać z niego także przy drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h. Jednak tylko wtedy, kiedy jest on szerszy niż 2 m i nie ma wyznaczonej obok ścieżki rowerowej.

Pamiętaj, że w większości przypadków za jazdę rowerem po chodniku możemy dostać mandat. Używaj go do poruszania się tylko w przywołanych sytuacjach.

Inny przypadek, kiedy możesz poruszać się chodnikiem to sytuacja, gdy opiekujesz się innym rowerzystą w wieku do 10 lat.

Sygnalizowanie manewrów

W związku z dbaniem o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu zobligowani jesteśmy do odpowiednio wczesnego sygnalizowania swoich manewrów. Jak to zrobić? Wyciągając rękę w stronę, w którą mamy zamiar skręcić lub w stronę pasa, na który chcemy wjechać. Pamiętajmy, żeby nie robić tego zbyt późno i by przed wykonaniem manewru upewnić się, czy nie zajeżdżamy nikomu drogi.

Wymijanie

Kolejna bardzo ważna kwestia, czyli wymijania innych pojazdów. Gdy będziemy poruszać się po jezdni, z pewnością przytrafi nam się konieczność ominięcia innych uczestników ruchu. Jeśli auto sygnalizuje zamiar skrętu lub zmiany pasa w prawo, nie wymijamy go z jego prawej strony. Analogicznie jest z włączonym kierunkowskazem w lewo i omijaniem lub wyprzedzaniem z lewej.

Pojazdy skręcające w prawo wyprzedzamy i omijamy z lewej. Auta skręcające w lewo - z prawej.

Obowiązkowe wyposażenie

Jako rowerzyści zobowiązani jesteśmy wyposażyć rower w białe światło z przodu oraz czerwone z tyłu. Białe oświetlenie można zdemontować, kiedy  jest jasno i widoczność jest dobra. Zawsze musimy jednak posiadać czerwony tylni odblask.

Nie można zapomnieć także o hamulcach i dzwonku – musimy  mieć co najmniej jeden sprawy hamulec i dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy. Jeśli chodzi o kask i kamizelkę odblaskową to nie są one obowiązkowe. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowe elementy poprawiające naszą widoczność – zwłaszcza kiedy  poruszamy się po ciemku, na słabo oświetlonych trasach.

Na grafice: 1.   Zestaw lamp rowerowych Mactronic, 93,90 zł ; 2. Lampka tylna Author, 53 zł ; 3.   Lampka przednia Mactronic, 35 zł

Więcej ofert oświetlenia rowerowego znajdziesz TUTAJ

Na grafice: 1. Kamizelka odblaskowa, 26 zł; 2. Opaska odblaskowa na ramię, 18,95 zł; 3. Kask rowerowy Uvex, 151,90 zł

Więcej kasków rowerowych znajdziesz TUTAJ.

Autor: Natalia Malko
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?