Data modyfikacji:

Jaki rower do miasta wybrać?

Wiosna i lato to czas wzmożonego ruchu rowerowego w miastach i na okolicznych terenach zielonych. Coraz więcej osób wybiera rower jako codzienny i ekologiczny środek transportu. Czym kierować się, wybierając rower do miasta? Jakie są rodzaje rowerów, którymi poruszają się cykliści i cyklistki? Które akcesoria warto kupić?
jaki rower do miasta

Rower do miasta

Rower do miasta do jeden z najlepszych pojazdów pozwalający poruszać się szybko, ekologicznie i przede wszystkim tanio. Jego ekonomia zamyka się w zakupie sprzętu i ewentualnych naprawach czy wymianie zużywających się elementów. Nie ma obowiązkowego ubezpieczenia (warto je wykupić w przypadku posiadania drogiego sprzętu) czy konieczności tankowania paliwa.

Czym kierować się, wybierając rower do miasta

Przede wszystkim stylem poruszania się, naszymi potrzebami oraz charakterystyką danego roweru. Dla osób poruszających się wyłącznie po drogach czy ścieżkach rowerowych, dla których rower ma być środkiem transportu lub ewentualnie okazjonalnych przejażdżek, zdecydowanie polecam rower miejski/trekkingowy/holenderski. Zakrzywiona kierownica i bardziej wyprostowana sylwetka sprzyjają wygodnej jeździe i doskonałej widoczności.

Tego typu rowery doskonale nadaj się do przewożenia dzieci w fotelikach (zarówno z przodu, jak i z tyłu), podobnie jak rowery turystyczne, chociaż te najlepiej swoje walory zaprezentują na długich trasach i wycieczkach. Turystyczny rower do miasta będzie odpowiedni, gdy poruszamy się z dużą ilością niezbędnego bagażu (lub chcemy przewozić rowerem duże zakupy).

Jeżeli jednak uwielbiamy poruszać się po każdym terenie, łącząc ścieżki rowerowe z leśnymi duktami, parkami, dużą liczbą pokonywanych krawężników i wzniesień, najlepszym wyborem będzie MTB lub ewentualnie rower typu cross, który również nada się do bardziej sportowej jazdy po asfalcie i do pracy.

Wybierając rowery miejskie czy trekkingowe, możemy liczyć na dodatkowe wyposażenie fabryczne w postaci zamontowanego bagażnika, stopki czy oświetlenia. W rowerach typu cross czy MTB raczej tego nie uświadczymy.

Specyfika rowerów miejskich – jaki rower do miasta?

Nie każdy tzw. góral sprawdzi się w mieście. Naturalnym wyborem jest w tym przypadku rower miejski. To uniwersalny typ roweru, który najlepiej nadaje się do codziennej eksploatacji. Specyfiką jazdy miejskiej jest przemieszczanie się po płaskim terenie.
Wybierając dany model, powinniśmy zwrócić uwagę na pozycję przybieraną w trakcie jazdy. Musi być ona wygodna, wyprostowana, ale też pozwalająca nam na dogodną obserwację tego, co dzieje się na drodze. Typowy rower miejski posiada szereg praktycznych akcesoriów, które znacznie ułatwiają podróż. Są to m.in. elementy odporne na warunki atmosferyczne, dodatkowe hamulce, błotniki, osłona łańcucha czy wygodny koszyk, w którym przewieziemy podręczny bagaż czy zakupy. Rower miejski ma najodpowiedniejszą geometrię ramy, co sprawdza się w mieście. Zwróćmy też uwagę na zabezpieczenie (często zostawiamy rower przypięty w wyznaczonych do tego miejscach), oświetlenie i dzwonek.

Alternatywy dla typowego roweru do miasta – jaki rower do jazdy po mieście?

Wiele osób jeżdżących na co dzień po mieście preferuje rower trekkingowy. Różni się od roweru miejskiego geometrią ramy, która pozwala jeździć szybciej i pokonywać niewielkie pagórki. Tym samym jest też przeważnie lepiej zamortyzowany. Kolejnym chętnie wybieranym modelem do miasta jest rower składany. Jego zalety to niewielkie rozmiary i lekkość. Dzięki temu uda się go schować zarówno w ciasnym mieszkaniu, jak i pod biurkiem w pracy. Nie ma jednego typu roweru, który sprawdzi się w każdym mieście, a o ostatecznym wyborze decyduje co najmniej kilka czynników. Musimy liczyć się zwłaszcza z tymi, które dotyczą naszego trybu życia.

Akcesoria na rower do miasta

Sam pojazd to nie wszystko, ważne jest też jego dodatkowe wyposażenie i akcesoria. Fajnie jednak, gdy rower do miasta posiada wbudowaną stopkę, dzwonek, oświetlenie czy bagażnik pozwalający na montaż fotelika czy przewiezienie torby. Przydatny może okazać się również licznik czy sakwa rowerowa, gdzie umieścimy klucze, pompkę czy zapasową dętkę na wszelki wypadek (naprawdę warto mieć zapasową dętkę zawsze przy rowerze).

Koniecznie trzeba też sprawić sobie porządne zapięcie rowerowe. Najlepiej sprawdzają się zapięcia typu Abus U-Lock 470 lub zabezpieczenia składane typu Abus Bordo 5900+. Nie zaszkodzi również torba na smartfon montowana na ramę lub kierownicę, która przyda się, gdy zapragniemy skorzystać z nawigacji w telefonie podczas jazdy.

Rodzaje rowerów do miasta

Tak naprawdę każdy rower nadaje się do poruszania po mieście. Kwestią są wspomniane zapotrzebowanie i styl poruszania się. A w przypadku poruszania się do pracy, styl ubierania też będzie miał znaczenie. Mając na sobie casualowy czy nieco bardziej formalny strój, lepiej będziemy wyglądać na trekkingu czy „holendrze” niż sportowym MTB.

Rowery miejskie, trekkingowe czy holenderskie to najpopularniejszy wybór do miejskiej dżungli. Zakrzywiona kierownica i wyprostowana sylwetka pozwalają na wygodną jazdę i bardzo dobrą widoczność. Montowane fabrycznie bagażniki czy kosze to dodatkowy atut tego typu rowerów. Panie szczególnie powinny zapoznać się z modelem Kross Le Grand Lille, z kolei dla panów ciekawym wyborem jest Kross Trans 3.0 (oraz jego odmiany o wyższej numeracji). Wszystko oparte na solidnym osprzęcie Shimano.

Szukając roweru miejskiego, warto zapoznać się też z marką Gazelle, specjalizującą się właśnie w holenderskich rowerach do miasta. Gazelle Arroyo, Gazelle Chamoniź, GazelleClassic czy Gazelle Vento to tylko kilka wybranych modeli tego producenta, które sprawdzą się na miejskich drogach.

Wracając do rowerów turystycznych i trekkingowych, które sprawdzą się na miejskich szlakach, tym razem jednak z klasyczną prostą kierownicą, warto spojrzeć na modele marki Kellys – męski Kellys Cliff 90 lub damski Kellys Clea 30. Są to solidne rowery ze średniej półki cenowej, ale z kolekcji z ubiegłych lat, więc można je nabyć teraz nieco taniej.

Gdy jednak ktoś decyduje się na rower do miasta, którego nie zatrzymają prawie żadne przeszkody, wzniesienia, krawężniki i różne nawierzchnie, powinien swoją uwagę skupić na rowerach typu MTB. Oprócz jazdy po mieście nadają się do aktywnej jazdy po trudnych terenach leśnych. Praktycznie większość producentów ma rowery MTB w swojej ofercie, dlatego ich wybór jest ogromy.

W dość niskiej, rozsądnej cenie dostaniemy męski model Kross Hexagon 2.0, a przy większym budżecie świetnie się sprawdzi rower górski Cube Reaction Pro.

Wśród propozycji dla pań mamy coś budżetowego – Romet Jolene 7.2 oraz nieco droższy, ale bardzo solidny Kross Evado 5.0.

Szeroka oferta rowerów nadających się do miasta sprawi, że każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie, co będzie odpowiadało jego preferencjom finansowym. Planując budżet na dwukołowca, pamiętajmy, że zakup roweru to tylko jedna część. Drugą jest dodatkowy osprzęt i akcesoria, które potrafią pochłonąć kolejne kilkaset złotych.

Jaki rower wybrać do jazdy w terenie i po mieście? Jaki rower do miasta i lasu?

Wiele osób, które mają nieco inne potrzeby, poszukuje roweru, który sprawdzi się zarówno do jazdy w terenie, jak i po gładkich powierzchniach. Zadają sobie wówczas pytanie „Jaki rower do lasu i miasta wybrać?”. Oczywiście, rower crossowy. Ma on nieco inne przeznaczenie niż rowery typowo miejskie, ale dobrze poradzi sobie w obu zastosowaniach. Jest nieco cięższy niż rower miejski, ale wciąż lżejszy od roweru trekkingowego. Wszystkie osoby, które traktują rower jako uniwersalny środek transportu, będą zadowolone z roweru crossowego.

Jaki rower do jazdy po mieście i lesie? Cross!

Jaki rower po mieście i na wycieczki do lasu będzie najlepszy? To, że crossowy, już wiemy. Zastanówmy się jednak dlaczego:
  • rower crossowy jest na tyle uniwersalny, że poradzi sobie w każdych warunkach – na asfalcie, trawie, niewielkich pagórkach i wzniesieniach;
  • wyróżnia go stosunkowo niska cena w porównaniu z bardziej specjalistycznymi alternatywami z większą ilością osprzętu;
  • dobrze wybrany cross jest zazwyczaj odporny na awarie, zatem wizyty w serwisie to rzadkość;
  • świetnie radzi sobie w najróżniejszych sytuacjach pogodowych – od słonecznego lata po deszczowe, wiosenne wieczory.

Charakterystyka rowerów crossowych

Na rowerach crossowych pozycja kierowcy układa się delikatnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku rowerów miejskich, na których sylwetka jest wyprostowana. Mają lżejszą ramę niż inne rodzaje rowerów. Chociaż nie posiadają osprzętu w postaci bagażników czy błotników, nic nie stoi na przeszkodzie, by w razie potrzeby dokupić je i zamontować samodzielnie. Zaletą rowerów crossowych jest (przeważnie) wbudowany amortyzator, który łagodzi wstrząsy podczas jazdy po wyboistym terenie – na próżno szukać go w rowerach miejskich. Rowery crossowe często występują w wersjach damskich oraz męskich.

Jak wybrać rower?

Koniecznością jest dobór odpowiedniej wielkości ramy do swoich potrzeb. Nie jest prawdą, że rower można dopasować do siebie, wyłącznie przestawiając siodełko. Rama musi być na tyle wygodna, by komfortowo dosięgać kierownicy, a jednocześnie nie mieć wrażenia, że będziemy zahaczać o nią kolanami. Konieczne jest zmierzenie swoich wymiarów i porównanie ich z dostępnymi tabelkami rozmiarów. W internecie znajdują się również kalkulatory i wzory, które umożliwiają przeliczenie swojego wzrostu na jak najlepszy dla siebie rozmiar ramy. Rzeczywiście jednak optymalną metodą, jak już wspomnieliśmy, jest przymierzenie roweru do siebie. Dobrze, jeśli rower umożliwia jazdę ze stosunkowo prostą, a nie przygarbioną sylwetką.

Od czego zależy cena roweru crossowego?

Ceny rowerów crossowych rozpoczynają się już od 1000 złotych. Warto jednak pamiętać, że nierzadko kupując tani sprzęt, będzie trzeba niedługo go wymienić lub reperować. Porządny rower crossowy można znaleźć w cenie od około 2500 złotych, podczas gdy rowery oferujące dużą ilość udogodnień i praktycznych dodatków będą kosztowały około 5000 złotych. Na cenę roweru wpływa przede wszystkim materiał, z jakiego wykonana jest rama. Często im droższy jest rower, tym lżejszy okazuje się w codziennym użytkowaniu. Wpływ na cenę ma również obecność amortyzatora oraz rodzaj hamulców, na których nie warto oszczędzać. Ilość przerzutek powinna być ograniczona, by nie obciążać nadmiernie łańcucha. Przed zakupem konkretnego modelu warto sprawdzić jego wyniki w testach oraz opinie innych użytkowników o konkretnym rowerze. Z pewnością pomoże to podjąć trafną decyzję!
Zdjęcie: Envato/ valeriygoncharukphoto
Autor: Karolina Grad, Witek Wiśniewski