Data modyfikacji:

Jak zrobić latawiec?

Wspólne konstruowanie latawca razem z dziećmi lub z drugą połówką to świetny sposób na wspólną aktywność. W późniejszym czasie można wyjść na spacer i cieszyć się, kiedy latawiec będzie samodzielnie latał. W niektórych miastach organizowane są także wydarzenia, podczas których istnieje możliwość puszczania latawców wraz z grupą ludzi, która również sama przygotowała rękodzieło. Dowiedz się, jak zrobić latawiec.
Jak zrobić latawiec

Kiedy warto wspólnie budować latawiec?

Budowa latawca jest świetną rozrywką dla każdego dziecka nie tylko wraz z rodzicami. Również w szkole, podczas zajęć plastycznych na świetlicy, lekcjach plastyki lub godzinach wychowawczych można przygotować wspólnie zabawkę, którą następnie zabierze się na boisko lub do domu. Budowa latawca to również doskonały pomysł do wykorzystania na warsztatach przez animatorów kultury i zabawy, podczas wydarzeń organizowanych z okazji dnia dziecka czy lokalnych festynów w najróżniejszych zakątkach Polski. Im więcej zmysłów wykorzystujemy podczas budowy latawca, tym większe są korzyści rozwojowe płynące z takiej zabawy dla dziecka.

Jak zbudować latawiec i co należy przygotować do jego wykonania?

Aby zabrać się do zbudowania latawca niezbędne będzie przygotowanie dwóch prostych listewek z drewna (opcjonalnie można wykorzystać proste i lekkie patyki lub plastikowe słomki), piłki do drewna, cienkiego sznurka lub żyłki, bezbarwnej taśmy klejącej (jak najmocniejszej), kleju cyjanoakrylowego typu Kropelka czy SuperGlue oraz dużego arkuszu papieru lub folii. Konieczne będą także nożyczki lub nożyk, bibuła, flamastry, kredki czy naklejki.

Jak zrobić latawiec z papieru?

Jak zrobić latawiec? Listewki przytnij tak, aby krótsza stanowiła ¾ długości dłuższej, a na ich końcach zrób wgłębienia, którymi przeprowadzisz sznurek lub żyłkę. Zaznacz środki każdej listwy i złącz je w tych miejscach na krzyż pod kątem 90 stopni, z tym że krótszy model musi zostać umieszczony na wysokości 2/3 dłuższego. Przymocuj jedną listewkę do drugiej za pomocą kleju. Dodatkowo wzmocnij je obwijając taśmą punkt ich styku. Teraz włóż we wcześniej wycięte rowki żyłkę lub sznurek (naokoło).

Latawiec – jak zrobić?

Następnie przyłóż konstrukcję latawca do arkuszu papieru lub folii i odrysuj go pozostawiając odstęp wielkości 1-3 cm. Następnie wytnij uzyskany obraz, pozaginaj papier do środka i przyklej do szkieletu. Teraz przyszedł czas na mocowanie „uprzęży” latawca. W tym celu utnij 4 kawałki sznurka o długości dłuższej części konstrukcji. Jedne ich końcówki doklej do ramion latawca. Luźne końce zwiąż w jeden węzeł (ważne jest, aby wszystkie sznurki były równej długości). Teraz dowiązujemy do zbiegu sznurków dłuższą linkę prowadzącą.

Na koniec puszczamy wodze fantazji i robimy ogon dla zabawki z linki oraz bibuły, a także ozdabiamy jego powierzchnię według uznania. Gdy latawiec będzie już skończony wystarczy wyjść na otwartą przestrzeń i złapać sprzyjający wiatr.

Sposoby na wykonanie ogona latawca

Ogon latawca to jeden z najważniejszych atutów podczas puszczania go na wietrze. To właśnie ten element jest najbardziej widoczny, powiewa zgodnie z kierunkiem wiania i gwarantuje ogromną frajdę. Ogon można wykonać między innymi z:
  • pojedynczych lub splecionych ze sobą sznureczków z muliny,
  • anielskich włosów traktowanych przez większość osób jako ozdoba choinkowa lub świąteczna,
  • kolorowych tasiemek lub odpowiednio pociętej bibuły.

Do poszczególnych tasiemek lub elementów innych materiałów warto poprzyczepiać ozdoby, które można zakupić gotowe lub wykonać samodzielnie. Wśród takich ozdób można wymienić między innymi motylki, kwiatki, niewielkie samoloty lub samochodziki czy zwierzątka.

Kreatywne pomysły na kształt latawca

Chociaż utrzymanie ogólnego kształtu latawca jest konieczne dla zachowania jego głównej funkcji, jaką jest latanie, można nieco poszaleć z kształtem. W tym celu warto przygotować do wycinania przykładowo karbowane nożyczki lub inne, które pozwalają oddzielać materiał według określonych kształtów. Świetnym pomysłem jest również ponaklejanie na latawiec dodatkowych ozdób, które mogą pozwolić zmodyfikować jego kształt – przykładem mogą być kwiatki wykonane z bibuły, które delikatnie wystają poza główny kontur. Latawiec może kształtem przypominać smoka, motyla czy paralotnię. Najbardziej zaawansowani w konstruowaniu i budowie latawców mogą uformować je w zupełnie inne kształty, jak np. trójwymiarowe tunele czy owady.

Możliwości ozdabiania latawców jest wiele – w tym celu można zaopatrzyć się w kolorowe, również wypukłe lub błyszczące naklejki, piórka, kokardki czy niewielkie drewniane ozdoby. Dzieci uwielbiają ozdabiać rękodzieło również brokatem, pachnącymi pisakami, farbkami akrylowymi oraz błyszczącymi żelami, które zasychają po pozostawieniu ich na papierze.

Alternatywą dla takich rozwiązań jest zakup pieczątek, które mogą odbijać wzór za pomocą tuszu lub wycinać go w papierze po zaciśnięciu pieczątki na materiale – ich działanie przypomina dziurki, które wykonuje tradycyjny dziurkacz. Mają jednak różne kształty – motyli, chmurek, pojazdów czy figur geometrycznych. Latawiec można ozdabiać również za pomocą ozdób wykonanych własnoręcznie z bibuły, papieru lub tasiemek. Możliwości są praktycznie nieograniczone, ponieważ wszystko zależy od wyobraźni osób, które budują latawiec!

co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
O tym pamiętaj jadąc na festiwal! Poradnik dla uczestnika letniej imprezy muzycznej

O tym pamiętaj jadąc na festiwal! Poradnik dla uczestnika letniej imprezy muzycznej

2016-05-31
Wielkimi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Tego lata w Polsce odbędą się wielkie imprezy, takie jak: Orange Warsaw Festival, Open’er Festival, Przystanek Wo...
nie tylko dla obcokrajowców

Not only for foreigners, czyli eventy nie tylko dla obcokrajowców

2016-05-20
Polska z roku na rok staje się coraz częściej wybieranym miejscem do życia przez ludzi pochodzących z innych krajów. Choć nie mówią oni w naszym języku to chętn...
Noc Muzeów 2016

Noc Muzeów 2016

2016-05-09
Noc Muzeów to kulturalny event, organizowany co roku na terenie większych miast całej Polski i Europy. To właśnie tej nocy kilka tysięcy placówek otwiera swoje ...
Titanic the Exhibition

Wystawa Titanic the Exhibition już w Warszawie

2016-04-14
Wystawę poświęconą najsłynniejszej morskiej katastrofie "Titanic the Exhibition" już od 8 kwietnia można podziwiać w Pałacu Kultury i Nauki. Z pewnością warto, ...
Autor: Redakcja Ceneo