Data modyfikacji:

Jak uniknąć kontuzji na stoku?

W czasie szaleństw na stoku narciarskim o uraz nietrudno. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zderzyć się z innym narciarzem czy snowboardzistą lub zboczyć z trasy, wpaść na nierówny teren i boleśnie upaść. Podpowiadamy, jak uniknąć kontuzji na stoku.

Przede wszystkim niezbędne jest odpowiednie przygotowanie organizmu. Treningi mające wzmocnić mięśnie, ścięgna i stawy powinieneś zacząć miesiąc przed planowanym wyjazdem na narty czy snowboard. Postaw na 3-4 treningi ogólnorozwojowe tygodniowo po 1 godzinie, w tym przynajmniej jedne zajęcia poświęć na wizytę w siłowni. Ćwicz na drążku, suwnicy, z hantlami, sztangą i motylkami.

Poza tym możesz pływać, jeździć na rowerze (w wersji stacjonarnej dobrym rozwiązaniem będzie spinning) czy biegać (również na bieżni). W domu postaw na brzuszki, pompki, przysiady i grzbiety. Pomocne będą ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną. Pamiętaj, aby każdy wysiłek fizyczny poprzedzić co najmniej 5 minutami rozgrzewki, a zakończyć zajęcia rozciąganiem.

Ryzyko odniesienia kontuzji na stoku zmniejszy także dobre przygotowanie sprzętu, na którym zamierzamy jeździć. Przed wyjazdem oddaj go do serwisu narciarskiego lub samodzielnie dokonaj przeglądu. Upewnij się, że w ślizgu oraz krawędziach nie ma żadnych ubytków, a jeśli je znajdziesz, wyrównaj je delikatnie papierem ściernym. Nie zapomnij o smarowaniu. Weź smar, nałóż go równomiernie na rozgrzaną żelazkiem spodnią powierzchnię sprzętu, poczekaj aż wyschnie, a jego nadmiar ściągnij linijką.

Będąc już na stoku, pierwsze zapoznaj się z trasą, np. przejdź się po niej. Sprawdź, na jakie ewentualnie przeszkody możesz trafić, czy na Twojej drodze powierzchnia jest gładka, czy też wystają spod śniegu kamienie, korzenie, itp. Dopasuj trasę do swoich możliwości pod względem nachylenia górki. Jeśli jestem początkującym narciarzem lub snowboardzistom, wybierz miejsce do nauki, gdzie nie będzie dużo osób.

Koniecznie załóż kask, gogle i upewnij się, że wiązania są odpowiednio zapięte.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?