Data modyfikacji:

Co powinna zawierać apteczka turystyczna?

Apteczka turystyczna to element obowiązkowy w outdoorowym ekwipunku. Od jej zawartości zależeć może zdrowie, a nawet życie osób, którym przyjdzie ci udzielać pierwszej pomocy. Jeśli nie chcesz, aby niespodziewane wypadki zaskoczyły cię na szlaku, zobacz, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy, którą zabierzesz ze sobą na wakacje czy na wprawę w góry lub do lasu.

apteczka turystyczna

Apteczka turystyczna

Nawet w trakcie najlepiej zaplanowanej wyprawy mogą zdarzyć się naprawdę nieoczekiwane wydarzenia. W takim przypadku, podobnie jak w razie załamania pogody, liczy się dobre przygotowanie na nieoczekiwaną sytuację. Jeśli zawsze pamiętasz, żeby zabrać ze sobą na szlak kurtkę przeciwdeszczową, musisz też pamiętać o apteczce turystycznej.

Sprawdźcie, co jeszcze powinniście zabrać ze sobą na wycieczkę w góry.

Opatrunki na rany i skaleczenia

Upadek na górskim szlaku czy niefortunne spotkanie z nisko osadzoną gałęzią w lesie – to wszystko może skończyć się kłopotliwym skaleczeniem. Dlatego pierwszym elementem wyposażenia apteczki na wyjazd powinny być opatrunki.

  • Gaza jałowa – najlepiej, aby w twojej apteczce turystycznej znalazło się kilka zestawów opatrunków w różnych rozmiarach. To pozwoli na blokowanie krwotoku i opatrywanie nie tylko małych zadrapań, ale też większych ran.
  • Bandaż – obok gazy to nieodłączny element opatrunku uciskowego, który ma na celu zatamowanie krwotoku.
  • Plastry – plastry będą bardzo pomocne nawet w tak prozaicznych przypadkach, jak rany powstałe na stopach w wyniku otarcia niewygodnego obuwia. Zaopatrz się w komplet plastrów o różnej wielkości oraz dodatkowo taśmy opatrunkowe samoprzylepne, które są bardziej wytrzymałe od tradycyjnych plastrów.

Akcesoria do opatrzenia urazów mięśni czy stawów

Podczas aktywności w outdoorze może dojść również do wypadków, w skutek których stawy czy mięśnie zostaną nadwyrężone. Aby sobie poradzić z tym problemem, w twojej apteczce turystycznej powinien znaleźć się dodatkowy zestaw akcesoriów.

  • Bandaż elastyczny – ma na celu usztywnienie kontuzjowanej w wyniku urazu części ciała. Opatrunek tego typu jest wykonany z elastycznego materiału, co pozwala na łatwe oplecenie go wokół uszkodzonej kończyny. Do zestawu z bandażami elastycznymi są z reguły dodane specjalne spinki, które pozwalają na ustabilizowanie całości.

Akcesoria do odkażania

  • Płyn do dezynfekcji – to podstawa w każdej apteczce, nie tylko turystycznej, ale też domowej. Przed opatrzeniem rany konieczne jest odkażenie, co pozwoli pozbyć się bakterii, które mogłyby prowadzić do pojawiania się infekcji lub wydłużać proces gojenia. W praktyce świetnie sprawdzają się płyny z atomizerem, które są wygodne w użyciu.
  • Żel antybakteryjny – przyda się chociażby wtedy, gdzie przyjdzie ci oczyścić własne ręce przed przystąpieniem do pierwszej pomocy lub po zakończonych działaniach ratunkowych. Ponadto żel antybakteryjny jest dobrym uzupełnieniem ekwipunku, nie tylko apteczki. Odkażanie rąk to ważny element higieny na szlaku.

Dodatkowe akcesoria w wyposażeniu apteczki turystycznej

Obok wyżej opisanych akcesoriów do opatrywania ran i stabilizowania kontuzjowanych kończyn, na szlaku przyda ci się jeszcze kilka sprzętów. Niektóre z nich mają uniwersalne zastosowanie i mogą okazać się szalenie przydatne w różnych sytuacjach.

  • Koc ratunkowy – nazywany również folia termiczną, to punkt obowiązkowy na liście twojej apteczki turystycznej. To cienka foliowa płachta z jednej strony wykończona srebrną, a z drugiej złotą powłoką. Za jej pomocą, po owinięciu osoby poszkodowanej srebrną stroną w kierunku ciała, możemy dogrzać i zabezpieczyć ją przed deszczem oraz wiatrem. Co ciekawe, koc ratunkowy może też chronić przed przegrzaniem – wystarczy okryć poszkodowanego folią w taki sposób, aby srebrna folia była skierowana ku górze.
  • Nożyczki – niewielkie nożyczki również powinny znaleźć się na wyposażeniu apteczki turystycznej. Dzięki nim przytniesz bandaż w trakcie wykonywania opatrunku lub przetniesz odzież poszkodowanej osoby w celu swobodnego opatrzenia rany. 
  • Rękawiczki ochronne – to podstawa w każdej apteczce, nie tylko turystycznej, ale też samochodowej czy domowej. Dzięki rękawiczkom lateksowym czy winylowym zabezpieczysz się np. przed kontaktem z krwią poszkodowanego i ewentualnym zakażeniem różnymi chorobami.
  • Maseczka/ustnik do resuscytacji – jednorazowe maseczki tego typu pozwolą zachować higienę w trakcie udzielania pierwszej pomocy.
  • Gwizdek – nie jest to oczywisty element wyposażenia apteczki, ale jeśli kompletujesz zestawy pierwszej pomocy na wypad w góry czy do lasu, gwizdek zdecydowanie powinien się w niej znaleźć. Za jego pomocą ułatwisz służbom ratunkowym dotarcie do poszkodowanych.

Nie tylko apteczka – jak dbać o bezpieczeństwo na szlaku?

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy, która na szlaku może okazać się równie ważna, jak zawartość apteczki turystycznej. Chodzi o aplikację Ratuj, którą przed wyruszeniem w góry należy zainstalować na telefonie. Dzięki niej możliwe jest szybkie wezwanie służb ratunkowych z najbliższych placówek. Dodatkowo aplikacja pozwala ratownikom na łatwe zlokalizowanie poszkodowanych, co w sytuacji kryzysowej w górach może okazać się bezcenne. Poza aplikacją warto również zapisać numery do lokalnych grup GOPR czy WOPR.

Pamiętaj również o umiejscowieniu apteczki turystycznej w twoim ekwipunku. Czasem szybkość działania może okazać się szczególnie ważna, dlatego opatrunki zdecydowanie nie powinny zalegać na dnie plecaka, gdzie dostęp do nich będzie utrudniony. Apteczkę przenoś w łatwo dostępnej części plecaka czy na pasie biodrowym. Przed wyjściem na wyprawę, czy to do lasu, czy w góry, koniecznie sprawdź najnowszą prognozę pogody – nagła zmiana warunków również może doprowadzić do sytuacji kryzysowej na szlaku.