Data modyfikacji:

Jak przygotować narty do nowego sezonu

Wraz z pierwszymi płatkami śniegu spadającymi na górskie zbocza nadchodzi czas białego szaleństwa. Zanim zaplanujesz pierwszy w tym roku wypad na narty, powinieneś odpowiednio zadbać o stan posiadanego sprzętu. Starzy wyjadacze na pewno o tym pamiętają, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z narciarstwem, to z naszego poradnika dowiesz się jak to zrobić.

Jeśli liczysz na to, że po lecie i jesieni spędzonych w garażu lub na strychu, narty od razu będą nadawać się do jazdy – jesteś w błędzie. Oczywiście, jazda na nich będzie możliwa, ale nie będzie należeć do najprzyjemniejszych. Poza tym deski mogą się bardziej uszkodzić.

Przedsezonowy serwis nart zacznij od oględzin sprzętu. Sprawdź, czy krawędzie nart są odpowiednio naostrzone oraz czy nie noszą śladów rdzy. O ile korozję zauważysz gołym okiem, o tyle ostrość krawędzi najlepiej sprawdzić poprzez pocieranie paznokciem. Gdy na krawędzi narty nie pozostaną ślady zeskrobanej płytki paznokciowej, wówczas krawędzie czeka ostrzenie. Bez naostrzonych krawędzi manewrowanie podczas jazdy będzie bardzo utrudnione, szczególnie w przypadku trudnych warunków na trasie. Krawędzie nart możesz naostrzyć samodzielnie używając do tego specjalnego zestawu narzędzi, który znajdziesz we wszystkich sklepach narciarskich. Jeżeli są jednak mocno zaniedbane i rdzewieją, wówczas lepiej udać się do profesjonalnego serwisu.

Po krawędziach przyszedł czas na nasmarowanie ślizgów, czyli powierzchni nart stykających się ze śniegiem. Deski należy smarować nie tylko przed rozpoczęciem sezonu, ale także regularnie w trakcie ich użytkowania. Dlaczego to takie ważne? Współcześnie ślizgi nart wykonane są rurek z tworzywa sztucznego, które zawierają smar. Biały nalot na ślizgu to znak, że smarowidło w rurkach zaniknęło – do „suchych” nart przykleja się śnieg i jazda na nich raczej nie sprawia frajdy, a może również skończyć się poważnym uszkodzeniem sprzętu. Smar do nart (a nie wosk, chociaż czynność nakładania zwykło nazywać się woskowaniem) znajdziesz w wersjach płynnych, np. w sprayu oraz w postaci stałej, którą nakłada się na gorąco. W przypadku drugiej opcji należy rozgrzać powierzchnię ślizgu do temperatury 180 st. Celsjusza, rozprowadzić smarowidło i zdrapać nadmiar, gdy zastygnie. Do podgrzewania ślizgów stosuje się specjalne żelazka, ale możesz też skorzystać z domowego sprzętu.

Oprócz nart konieczne jest sprawdzenie wiązań. Jeżeli są zużyte i mają swoje lata to w razie wywrotki na stoku mogą wywołać kontuzję. W tym przypadku lepiej udać się od razu do serwisu narciarskiego.

Przed wyruszeniem na stok narty musisz przygotować do transportu. Zepnij deski specjalnym rzepem, aby nie obijały się o siebie. Jeżeli jedziesz w góry autem, wówczas postaraj się o zamykany bagażnik przystosowany do przewozu nart – sól drogowa też im może zaszkodzić. W pociągu trzymaj narty w pokrowcu i pilnuj, aby się nie przewracały – warto wybrać przedział w wagonie przeznaczony dla narciarzy. Po zakończonej jeździe za każdym razem dokładnie susz deski. W przeciwnym razie na pewno zaatakuje je rdza.

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?