Data modyfikacji:

Pływanie żabką – jak nauczyć się pływać żabką?


Pływanie żabką to jeden z najprzyjemniejszych i najbardziej lubianych stylów pływackich. Polega on w skrócie na wykonywaniu naprzemiennych, okrężnych ruchów rąk i nóg przypominających nieco… ruchy żaby. Stąd też wzięła się nazwa tego stylu. Jak pływać żabką w bezpieczny i przyjemny sposób? Sprawdź!
basen

Pływanie żabką – co to za styl pływacki?


Żabka jest potocznym określeniem pływackiego stylu klasycznego, jednego z najpowszechniejszych i najprzyjemniejszych stylów pływania. Jego nazwa wzięła się stąd, że ruchy wykonywane podczas pływania żabką przypominają nieco ruchy tego zielonego płaza. W artykule radzimy, jak pływać żabką w prawidłowy i przyjemny sposób. Poradnik ten przeznaczony jest dla osób, które umieją już pływać. Jeśli dopiero planujesz rozpocząć naukę pływania, koniecznie zapisz się na zajęcia z doświadczonym instruktorem i zawsze ćwicz pod czujnym okiem ratownika!

Styl pływacki żabka polega na wykonywaniu naprzemiennych ruchów nóg oraz rąk w pozycji na brzuchu. Należy zataczać ramionami koła, odgarniając wodę od siebie. Podobne ruchy wykonuje się nogami. Głowę natomiast trzyma się pod wodą i wynurza, by nabrać oddech, pod koniec ruchu rąk. Wytłumaczenie tego jest dość trudne, mimo że styl sam w sobie należy do prostych i przyjemnych. Poobserwuj na basenie, jak ludzie pływają żabką, a na pewno szybko zrozumiesz te ruchy.

Przeczytaj również: Jak nauczyć się pływać?

Żabka – styl pływacki o wielu zaletach


Pływanie żabką ma mnóstwo zalet. Styl ten angażuje wiele grup mięśni i umożliwia trening całego ciała. Doskonale wpływa na kręgosłup – oczywiście gdy jest wykonywany w prawidłowy sposób. Pływanie żabką pozwala również spalić kilkaset kalorii podczas godziny treningu. To wspaniały wynik! Jeśli chcesz schudnąć, wysmuklić i wyrzeźbić sylwetkę, koniecznie naucz się pływać żabką.

Pływanie żabką, podobnie jak innymi stylami, wzmacnia układ krążenia i dotlenia organizm. Dodatkowo świetnie wpływa na samopoczucie, pomaga się zrelaksować, odstresować i wyzwala endorfiny zwane hormonami szczęścia!

Ile kalorii spala pływanie żabką?


Zastanawiasz się, ile kalorii spala pływanie żabką? Zależy to od intensywności treningu, twojej wagi, szybkości pływania oraz oczywiście od tego, ile czasu ćwiczysz. Przyjmuje się, że godzina ciągłego pływania żabką pozwala spalić nawet 400-700 kcal! Zdecydowanie warto więc regularnie uczęszczać na pływalnię.

Nauka pływania żabką krok po kroku


Jak zacząć naukę pływania żabką? To wcale nie takie trudne, oczywiście jeśli umiesz już pływać. Najpierw możesz potrenować „na sucho”. Poza basenem naucz się ruchów rąk oraz nóg, które należy wykonywać podczas pływania żabką.

Następnie możesz przejść do ćwiczeń w wodzie. Jak pływać żabką w prawidłowy sposób? Ustaw się tak, aby leżeć na wodzie na brzuchu. Ramionami zataczaj koła, tak jakbyś chciał lub chciała odgarnąć rękoma wodę. Pod koniec ruchu złącz dłonie pod klatką piersiową i zacznij od początku. Może to brzmieć zawile, ale wystarczy, że podejrzysz, jak inni pływają żabką, a na pewno szybko załapiesz, o co chodzi.
Nogami należy wykonywać podobne ruchy jak ramionami, a więc zataczać koła i powracać do środka. W momencie, gdy kończysz ruch rękoma, a zaczynasz ruch nogami, wynurz głowę nad wodę i weź oddech. Następnie, rozpoczynając kolejny ruch ramionami, zanurz głowę pod wodę i tak dalej. Natomiast podczas ruchu nogami należy naprawdę mocno odepchnąć się od wody. To od nóg głównie zależy prędkość w stylu pływackim żabka.

Choć na początku koordynacja ruchów podczas pływania żabką może sprawiać ci nieco problemów, gwarantujemy, że szybko nabierzesz wprawy, a ruchy będą stawać się coraz bardziej płynne. W pływaniu, podobnie jak w każdej innej dyscyplinie, praktyka czyni mistrza!

Pływanie żabką – na to uważaj!


Podczas pływania żabką musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy – o prawidłowej postawie ciała. Nie powinno się pływać z głową cały czas uniesioną nad wodą, gdyż negatywnie wpływa to na kręgosłup. Głowę należy zanurzać pod koniec każdego ruchu ramion.

Styl pływacki żabka wykonywany nieprawidłowo może narobić więcej szkody niż pożytku. Pływanie z głową nad wodą sprawia, że kręgosłup ustawiony jest w nienaturalny sposób. Szczególnie ucierpieć mogą na tym odcinki szyjny oraz piersiowy. Może to prowadzić nie tylko do bólu kręgosłupa, ale nawet do pogłębienia wad postawy. Dlatego też zawsze warto uczyć się pływać z instruktorem, który zadba o to, byś zawsze pływał/a w prawidłowy sposób!
Autor: Olga Wacholc