Data publikacji:

Hokej na trawie - jak grać w hokeja na trawie?


W dzisiejszych czasach wiele osób, a szczególnie prowadzących siedzący tryb życia, troszczy się o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Aby zadbać o właściwą kondycję fizyczną, spalić nadmierne kalorie lub po prostu zrelaksować się, osoby te uprawiają różne dyscypliny sportowe. Dla miłośników sportów zespołowych jedną z takich dyscyplin jest hokej na trawie. Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską od 1908 r. Jest to sport bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Niemczech, Argentynie, Indiach, Pakistanie, Australii i w wielu innych krajach. Ostatnio również w Polsce zyskuje coraz większą popularność. W Polsce prowadzone są rozgrywki obejmujące Superligę i 1. ligę seniorów, 1. ligę pań oraz osobne ligi juniorskie dziewcząt i chłopców. Jednym z atutów hokeja na trawie jest to, że uprawianie go nie wymaga wielkich nakładów finansowych oraz to, że można w niego grać rekreacyjnie nawet we własnym ogródku. A zatem, jak grać w hokeja na trawie?
hokej

Hokej na trawie - zasady gry


Hokej na trawie jest sportem zespołowym, a drużyna składa się z 11 zawodników i 5 rezerwowych, których można wymieniać wielokrotnie w trakcie meczu. Mecz hokeja na trawie rozgrywany jest na boisku z nawierzchnią trawiastą lub sztuczną. Zadaniem każdej z drużyn jest zdobycie gola, czyli umieszczenie specjalnej piłki do hokeja na trawie w bramce przeciwnika wyłącznie za pomocą podań i strzałów wykonywanych za pomocą kija do hokeja na trawie. Gracz może dotykać piłki wyłącznie płaską częścią kija lub jego krawędzią. Dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała jest niedozwolone. Bramkarz może dotykać piłki kijem, rękami, nogami i innymi częściami ciała. Bramkarz nie jest obowiązkowy, w tej roli może występować zawodnik z pola posiadający inny kolor koszulki niż reszta zawodników. Jednak w obrębie pola strzałowego musi on nosić kask ochronny, a opuszczając je, musi kask zdjąć.

Od 2019 r., na mocy decyzji Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie (FIH), mecz hokeja na trawie składa się z czterech kwart po 15 minut. Wcześniej rozgrywano mecze 2 x 35 minut i niektóre federacje jeszcze stosują ten podział. Na igrzyskach w Tokio rozgrywano mecze trwające 4 x 15 min.

Boisko do gry


Boisko do hokeja na trawie ma długość 91,4 m i szerokość 55 m. Na obu jego końcach znajdują się bramki o szerokości 3,66 m i wysokości 2,14 m. Boisko jest podzielone na cztery strefy po 22,86 m. Strzały na bramkę można oddawać jedynie z półkola strzałowego, które wyznacza okrąg o promieniu 15 m liczonym od środka bramki.

Hokej na trawie - podstawowe przepisy


Piłka może być zagrywana tylko kijami, które często nazywa się laskami. Dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała przez zawodnika jest przewinieniem, za które drużyna przeciwna otrzymuje karny strzał rożny. Jedynie bramkarz może posługiwać się kijem oraz całym ciałem. Bramkarz musi być wyposażony w sprzęt obejmujący kask, parkany i tzw. wykopy. Może też używać rękawic i innych ochraniaczy.

Za faul w półkolu strzałowym lub zatrzymanie ciałem piłki zmierzającej do bramki przyznawany jest rzut karny, wykonywany z siedmiu metrów od bramki. Hokeista może prowadzić piłkę, popychając ją kijem, uderzając w kierunku innego zawodnika, podbijając do góry, a nawet przenosić na kiju. Wszystkie te działania wolno mu wykonywać jedynie płaską stroną kija lub jej krawędzią.

Swoistą ciekawostką w hokeju na trawie jest autozagranie. Zawodnik wykonujący rzut wolny, zagranie z autu, zagranie z narożnika bądź środka boiska, może zagrać piłkę do siebie samego, tylko nieznacznie ją poruszając, a następnie kontynuować grę.

Kary w hokeju na trawie


W hokeju na trawie występują trzy kary drużynowe:

• rzut wolny – wykonywany z miejsca najbliższego popełnionemu przewinieniu i jest przyznawany wyłącznie w obszarze dalszym niż 23 m od jednej z bramek;
• rzut karny – wykonywany z odległości 7 m od bramki;
• karny rzut rożny – bardzo charakterystyczny dla tego sportu - jest on wykonywany z narożnika boiska do jednego z zawodników drużyny atakującej znajdującego się poza półkolem strzałowym i dopiero po tym podaniu zawodnicy drużyny przeciwnej, którzy pozostają do tego czasu poza linią bramkową, mogą wbiec na boisko.

Oprócz kar drużynowych stosuje się trzy kary indywidualne w formie kartek:

• zielona kartka – powoduje wykluczenie zawodnika na 2 minuty;
• żółta kartka – wykluczenie zawodnika na 5 minut;
• czerwona kartka – wykluczenie do końca meczu.

Sprzęt do hokeja na trawie


W zasadzie, jeśli chodzi o sprzęt do hokeja na trawie, to wymagany jest jedynie kij i piłka. Strój zawodnika może stanowić dowolny strój sportowy, a jako obuwie - korki. Warto jednak wyposażyć się w ochraniacze na golenie, rękawiczki i ochraniacz na zęby, które ochronią nas przed przykrymi skutkami przypadkowego uderzenia kijem lub kontaktu z innym zawodnikiem.

Piłka do hokeja na trawie


Piłka do gry w hokeja na trawie jest wykonana z tworzywa sztucznego na trawie. Ma ona średnicę 7,13-7,48 cm i waży 156-163 g. Stosuje się dwa rodzaje piłek. Najczęściej gra się piłkami o gładkiej powierzchni, które są przeznaczone do gry na suchym podłożu.
Do gry na nawierzchni mokrej stosuje się znacznie droższe piłki z wgłębieniami (ryflowane), które w takich warunkach zachowują się bardziej stabilnie.

Kij do hokeja na trawie


Kije do hokeja na trawie mogą być wykonane z drewna lub włókna szklanego lub węglowego. Kij do hokeja na trawie ma kształt laski i jest płaski z jednej strony. Tylko tą stroną lub krawędziami do niej przyległymi można dotykać piłki. Dla lepszego chwytu stosuje się specjalne owijki. Długość kija, w zależności od wzrostu, powinna wynosić 89-104 cm. Najtańsze kije kosztują około 100 zł, zaś ceny profesjonalnego sprzętu sięgają nawet 1000 zł. 

Pozostały sprzęt do hokeja na trawie


Solidna wyprawka dla hokeisty powinna uwzględniać koszulkę, spodenki, a w przypadku pań - spódniczkę, odpowiednie skarpety i obuwie oraz ochraniacze na golenie i rękawice do hokeja na trawie. Przydatna mogą okazać się kurtka i spodnie treningowe oraz torba na kije do hokeja na trawie.
Autor: Roman Frej
Autor: Roman Frej