Data modyfikacji:

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.

Hokej na lodzie - jak grać?

hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie w Polsce – czy to możliwe?

Hokej na lodzie to sport, który nie cieszy się w Polsce szczególną popularnością. Z racji uwarunkowań klimatycznych, mamy ograniczone możliwości do jazdy na łyżwach, dlatego taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić.
Na szczęście w okresie zimowym wiele miast przygotowuje sezonowe lodowiska, które są wystarczające do tego, żeby amatorsko pograć w hokeja. Z kolei w większych miastach znajdziecie duże lodowiska, na których rozgrywane są mecze przez profesjonalistów. Wszakże w Polsce mamy też własne ligowe rozgrywki określane mianem Ekstraligi.

Zasady gry hokeja na lodzie

Hokej to gra zespołowa, która polega na zdobywaniu punktów poprzez trafienie krążkiem do bramki przeciwnika. W skład każdego zespołu wchodzi dwudziestu dwóch zawodników, składających się z hokeistów grających w polu i dwóch bramkarzy. Podczas meczu na lodzie może znajdować się maksymalnie dwunastu zawodników, po sześciu z każdej drużyny. Oprócz tego na boisku przebywają także sędziowie – dwóch głównych oraz jeden albo dwóch liniowych.


Przeczytaj także: Roller Derby - co to takiego?

Mecz trwa sześćdziesiąt minut czystej gry. Rozgrywki podzielone są na trzy części zwane tercjami. Podczas przerwy w grze wynikającej np. z faulu, zegar jest wstrzymywany. Po wznowieniu meczu, czas jest ponownie odliczany.
Hokeiści wyposażeni są w specjalnie wyprofilowane kije, specjalne ochraniacze na kończyny, głowę oraz zęby i poruszają się na łyżwach. W przeciwieństwie do wielu gier zespołowych, w hokeju na lodzie nie wykorzystuje się piłki, tylko kauczukowy krążek, który zazwyczaj jest koloru czarnego. Powodem wyboru takiego koloru jest kontrast z białym lodowiskiem, dzięki czemu zarówno zawodnicy, jak i widzowie mają ułatwione śledzenie krążka.

W hokeju na lodzie, podczas rozgrywania akcji lub obrony, dozwolone jest zawodnikom z pola operowanie krążkiem z pomocą łyżew lub rąk. Nie można natomiast podawać krążka ręką do hokeisty ze swojej drużyny, ani zdobywać w ten sposób punktów. Do bramki krążek można wbić wyłącznie przy użyciu kija.

Jeżeli krążek zniknie na trzy sekundy z pola widzenia sędziego, gra jest wstrzymywana i następują ponowne wznowienie. Wtedy dochodzi do tzw. face-off, czyli ustawienia zawodników obu drużyn naprzeciwko siebie. Gdy sędzia wypuszcza krążek, hokeiści muszą o niego walczyć. Podobnie wygląda sytuacja po zdobyciu bramki. Wtedy zawodnicy ustawiani są w centrum tafli i też muszą wywalczyć zdobycie krążka.

Hokej na lodzie bywa brutalny, lecz jest wiele zachowań, za które zawodnicy otrzymują kary. Przykładowo, nie można spowodować upadku zawodnika przeciwnej drużyny, jest zakaz uderzania kijem, atakowania z łokcia, podcinania, opóźniania gry, itp. Hokeiści nie są na stałe wyrzucani z lodowiska, tylko otrzymują czasowe kary, które trwają np. dwie lub pięć minut.

To oczywiście tylko część podstawowych zasad dotyczących hokeja na lodzie. Z tą wiedzą możecie jednak już bez problemu oglądać transmisje NHL bez obawy niezrozumienia sytuacji na lodowisku.

Sprzęt do hokeja na lodzie – co potrzeba?

Gdybyście chcieli spróbować swoich sił w hokeju, to powinniście zaopatrzyć się najpierw w odpowiedni sprzęt, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Poniżej potrzebne do gry akcesoria.

Odzież do hokeja 

Ubrania podczas gry w hokeja powinny dobrze chronić ciało przed chłodem i być nieprzemakalne. Warto stawiać na luźne bluzy, które nie będą ograniczały ruchów.

Kaski i ochraniacze do hokeja

Zabezpieczenie głowy, kończyn, genitaliów oraz zębów to obowiązek w grze w hokeja. Podczas uprawiania tego sportu bardzo łatwo o kontuzje, dlatego trzeba być przezornym. Dostanie krążkiem w odkrytą głowę może skończyć się nawet śmiercią.

Kij do hokeja

Podstawowe akcesorium hokeisty. Warto kupić droższe kije, które będą wykonane z lepszych materiałów. Chodzi o to, żeby podczas mocnego uderzenia kijem o lód, ten od razu się nie złamał.

Krążek do hokeja

Droższe krążki do hokeja wykonane są z lepszej jakości kauczuku, dlatego lepiej reagują na kontakt z kijem. Kupujcie tylko takie krążki, które kolorem będą kontrastować z lodem.

Bramki do hokeja

Jeżeli gracie na sezonowym lodowisku, to z pewnością nie ma na nim bramek. Bramki do hokeja są na szczęście bardzo małe, dlatego nie powinniście mieć problemów z ich transportem.