Hokej na lodzie zasady gry

Hokej na lodzie – zasady

on Styczeń 29 | in Sport | by | with No Comments

Istotą narodowego sportu zimowego Kanadyjczyków jest umieszczanie czarnego krążka w bramce przeciwnika przy użyciu kija więcej razy niż rywal. To podstawowa zasada, na której opiera się hokej na lodzie. Jakie inne reguły obowiązują podczas efektownej, ale również brutalnej gry na tafli lodowiska?

Hokej na lodzie zasady gry

Mecz hokeja na lodzie składa się z trzech tercji, z których każda trwa 20 minut. Przedzielają je 15-minutowe przerwy. Po każdej tercji następuje zmiana stron lodowiska. Gra toczy się na lodowisku o wymiarach nie mniejszych niż 56×26 metrów, ale nie większych niż 61×30 metrów z dwoma bramkami, które od publiczności ogradzają bandy z drzwiczkami i osłony pleksiglasowymi. Boisko podzielone jest 5 niebieskimi liniami, z czego dwie wyznaczają pole bramkowe, a pozostałe tworzą kolejno od strony bramki strefę obrony, neutralną i ataku.

Juniorski kij hokejowy kompozytowy

Każda drużyna wypuszcza na parkiet 6 graczy – bramkarza, prawego obrońcę, lewego obrońcę, prawoskrzydłowego, lewoskrzydłowego i środkowego, ale w sumie ekipa może liczyć 22 graczy, w tym 2 bramkarzy. Każdy gracz posiada swój własny kij, a także strój, który w przypadku zawodników z pola waży prawie 10 kg, a bramkarzy blisko 20 kg.

Kij hokejowy bramkarski drewniany

Mecz rozpoczyna się od wyrzucenia przez sędziego czarnego krążka z kauczuku, co ma miejsce w kole na środku boiska. Krążek można odbijać nie tylko kijem, ale także ręką lub nogą, ale tymi częściami ciała nie można zdobywać bramek ani też podawać do partnera z drużyny. Zawodnicy mogą zmieniać się w dowolnym momencie gry.

Kij hokejowy hybrydowy

W przypadku stosowania niedozwolonych zagrań, sędzia może nałożyć na gracza karę w postaci 2 lub 5 minut odsiadki na ławce kar. W przypadku niesportowego zachowania zawodnik kończy mecz.

Kij hybrydowy kompozytowy

Zwycięstwo odnosi ta drużyna, która w trakcie regulaminowego czasu gry zdobędzie większą liczbę bramek. W przypadku gdy po 60 minutach jest remis, następuje 5-minutowa dogrywka nazywana „nagłą śmiercią”. Jeśli dodatkowy czas gry nie wyłoni zwycięzcy, o wygranej decydują rzuty karne.