Data modyfikacji:

Jakie gogle narciarskie wybrać?


Jesienna pogoda już na dobre rozgościła się w naszym kraju, a to oznaka, że czas rozpocząć przygotowania oraz kompletowanie sprzętu na nadchodzący sezon narciarski. Niezależnie od tego, czy jesteśmy narciarzami, snowboardzistami albo poruszamy się na skiturach - niezbędne jest wyposażenie się w gogle narciarskie, tak aby zimowe szaleństwo było w pełni bezpieczne i komfortowe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu gogli, by dobrze chroniły oczy przed urazami mechanicznymi, wiatrem, mrozem, śniegiem i promieniowaniem UV. Jakie gogle wybrać, aby wyjazd w góry był udany?
narciarz

Aby zimowe szaleństwa na stoku były w pełni bezpieczne, niezbędne jest wyposażenie się w gogle narciarskie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu, by dobrze chroniły oczy przed urazami mechanicznymi, wiatrem, mrozem, śniegiem i promieniowaniem UV.

Przeczytaj również jak ubrać się na narty

Najistotniejszym elementem gogli narciarskich są szyby. Do wyboru mamy modele w 5 kategoriach przepuszczalności światła. Przeźroczyste szkła, czyli klasa S0 przepuszczają najwięcej światła (80-100 proc.), dlatego powinno się ich używać jedynie po zmroku. W klasie S1 znajdują się gogle o złotych lub bursztynowych szybach. Używa się ich w pochmurne dni. Przepuszczają od 43 -80 proc. światła.

2. Dobór koloru soczewki


Najistotniejszym elementem gogli narciarskich są szyby. Do wyboru mamy modele podzielone na 5 kategorii przepuszczalności światła.

● Przezroczyste szkła, czyli klasa S0 przepuszczają najwięcej światła (80-100 procent), dlatego powinno się ich używać jedynie po zmroku.

● Klasa S1 to gogle o złotych lub bursztynowych szybach. Używa się ich w pochmurne, mgliste dni o ograniczonej widoczności. Przepuszczają od 43 do 80 procent światła.

● Do kategorii S2 zalicza się gogle narciarskie z żółtymi lub pomarańczowymi szkłami, przeznaczone są one do jazdy w dni z lekkim zachmurzeniem. Przepuszczają od 18 do 43 procent światła.

● W klasie S3 mamy okulary z niebieskimi, szarymi bądź brązowymi soczewkami, które należy zakładać w słoneczną pogodę. Ich przepuszczalność światła zamyka się w przedziale 8-18 procent.

● Klasa S4 to bardzo ciemne, zwykle czarne szkła na bardzo słoneczne dni. Przepuszczają zaledwie 3-8 procent światła.

Dla narciarzy, którzy szukają wyłącznie jednej, uniwersalnej pary gogli, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup gogli ze szkłem fotochromatycznym. Jest to specjalne szkło pokryte czułym na działanie promieni słonecznych filtrem, który dostosowuje się do panujących warunków. Pod wpływem promieni UV gogle fotochromatyczne przyciemniają się, natomiast w pochmurnych warunkach rozjaśniają się, przyjmując zakres od klasy S1 do S3. Polecane modele gogli fotochromatycznych to np.:

● Atomic COUNT S PHOTO Black,

● Salomon S/VIEW PHOTO White.

Alternatywą mogą być także gogle z wymiennymi szybami. Producenci zwykle w zestawie dołączają 2-3 szybki o różnym stopniu zaciemnienia, które montuje się za pomocą zatrzasków lub magnesów. Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, jednak podczas mocnych upadków istnieje ryzyko wypięcia się szybki. Dostępne są także modele, w których szybka jest mocno osadzona w ramce, za to jej wymiana jest trudniejsza.

3. Kształt soczewek


● Gogle sferyczne - posiadają szyby o zaokrąglonym kształcie, które lepiej dostosowują się do krzywizny oka, dzięki czemu zapewniają lepszy kąt widzenia, ostrzejszy widok oraz brak zniekształceń. Ich wadą jest większa podatność na uszkodzenia oraz wyższa cena.

● Gogle cylindryczne - stworzone są w oparciu o płaską szybę, która zapewnia szerokie pole widzenia, jednak może powodować powstawanie większej ilości odblasków oraz pogarszać widzenie tzw. „kątem oka”. Zaletą jest większa elastyczność takich szkieł, a co zatem idzie, większa odporność na uszkodzenia.

Szkła w goglach mogą być pozbawione ramek - tzw. gogle bezramkowe, dające szerszy kąt widzenia i efektownie wyglądające. Z kolei gogle z masywnymi ramkami dodatkowo chronią szybkę, ale są mniej eleganckie. Dla osób, które na stałe chodzą w okularach, polecane są tzw. gogle narciarskie OTG (over the glasses), których ramki mają specjalne wycięcie na oprawki okularów.

Co jeszcze muszą posiadać dobre gogle narciarskie?


Szyba gogli narciarskich, poza tym, że powinna być wyposażona w filtry UV, musi posiadać także chemiczną powłokę anti-fog, która zapobiega parowaniu oraz usprawnia widoczność w czasie mgły. Odpowiednie otwory wentylacyjne w ramce i szybie także są absolutną koniecznością do minimalizowania wilgoci na powierzchni soczewki oraz do zapewnienia jak najlepszego komfortu podczas śnieżnego szaleństwa.
autor: Marcin Korytkowski