Data modyfikacji:

Geoturystyka – poznaj geologiczne dziedzictwo Ziemi

Co łączy Wielki Kanion Kolorado, grotę Jeita i Kopalnię Soli w Wieliczce? Oprócz tego, że od lat są popularnymi celami wycieczek szkolnych i rodzinnych, stanowią także obiekt zainteresowania bardzo wąskiej dziedziny turystyki. Lubisz odwiedzać opuszczone kopanie odkrywkowe, jaskinie i wodospady? Interesujesz się historią powstawania Ziemi? W takim razie jesteś geoturystą.

Geoturystyka oficjalnie narodziła się w 1995 roku, gdy ukuto dla niej naukową definicję. Jej autorem jest T. A. Hose i mówi ona, że to „(...) zapewnienie takich środków i usług, które umożliwiałyby turystom rozwijanie wiedzy i zrozumienie geologii i geomorfologii odwiedzanego miejsca (...)”. Oczywiście już znacznie wcześniej pojawiali się ludzie, którzy jako cel wycieczek krajoznawczych wybierali miejsca ważne z punktu widzenia geologicznych losów naszej planety.

Istotą geoturystyki jest odwiedzanie lokalizacji i obiektów, które wiążą się z dziedzictwem Ziemi. Ta forma spędzania wolnego czasu ma spore podłoże edukacyjne. Oprócz relaksu ma bowiem również dostarczyć wiedzy na temat procesów geologicznych i geomorfologicznych, które zachodziły w przeszłości. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych geoturystyka jest postrzegana po prostu jako zwiedzanie połączone z poznawaniem kultury i środowiska danego miejsca.

Co zwiedza „tradycyjny” geoturysta? Przede wszystkim obiekty naturalne, które powstały w trakcie procesów geologicznych i ruchów górotwórczych, czyli np. szczyty górskie, jaskinie i groty, kaniony, wybrzeża morskie, gejzery i ruchome wydmy. Odważni mogą też wybrać się na zbocze wulkanu, rzecz jasna takiego, który aktualnie jest uśpiony. Obowiązkowe dla osoby uprawiającej geoturystykę są też opuszczone kopalnie i nieczynne kamieniołomy, dopuszczone do zwiedzania.

Geoturyści równie chętnie odwiedzają muzea i wystawy poświęcone geologii i paleontologii. Co więcej, obiekty architektoniczne wykonane w całości z kamienia (mosty, średniowieczne zamki, sztolnie wojskowe wydrążone w skale) również „podpadają” pod miejsca idealne do uprawiania geoturystyki.

W Polsce osoba chcąca rozpocząć przygodę z geoturystyką, poza oczywistymi lokacjami, jak wspomniana Kopalnia Soli w Wieliczce i Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, na pewno powinna odwiedzić JuraPark w Bałtowie, kopalnię soli w Bochni, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym koło Łeby, kopalnię rudy uranowej pod Kłodzkiem, Ojcowski Park Narodowy i poniemieckie sztolnie na Dolnym Śląsku. Niestety, wciąż atrakcje geoturystyczne są włączane w ogólne szlaki turystyczne, więc takich dedykowanych geoturystom jest wciąż bardzo mało (m. in. Małopolski Szlak Geoturystyczny).

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?