Data modyfikacji:

Downhill – co to jest?

Downhill to sport, który budzi wiele kontrowersji i skrajnych emocji. Jedni go uwielbiają, a zjazdy są ich największą frajdą i pasją albo po prostu kochają oglądać przejazdy innych osób. Inni uważają, że to dyscyplina dla ryzykantów, którzy nie dbają o swoje zdrowie i życie. Jedno jest pewne – downhill jest sportem wymagającym szczególnego przygotowania i dostarczającym ogromne dawki adrenaliny. Wszystko zależy od porządnego treningu i wyboru odpowiedniego roweru. Co to jest downhill, dla kogo będzie dobrym wyborem, od czego zacząć i jak dobrać sprzęt? Wyjaśniamy!
Downhill – co to jest?

Co to jest downhill?

Choć downhill cieszy się nieustannie rosnącą popularnością, wciąż jest sportem dość niszowym, o którego istnieniu wiele osób nie wie. Na czym polega ten rodzaj aktywności? Najprościej ujmując, downhill jest ekstremalną odmianą kolarstwa górskiego i opiera się na dynamicznych, trwających kilka minut zjazdach rowerowych po trasach wyznaczonych na stromych zboczach i stokach. Wymaga bardzo dużej sprawności fizycznej, precyzji, stalowych nerwów i szalenie dobrego refleksu, aby przy tak dużej prędkości móc unikać drzew, wystających korzeni czy też skał, które znajdą się po drodze. Średnia prędkość może wynosić nawet 50 kilometrów na godzinę. Z tego właśnie względu downhill jest często postrzegany jako sport niebezpieczny.

Jazda bez zabezpieczeń byłaby bardzo nierozsądna i ryzykowna, dlatego rowerzyści absolutnie zawsze do zjazdów zakładają kaski typu full face, a także ochraniacze na łokcie, kolana i kręgosłup. Przy niektórych ścieżkach konieczne jest także zabezpieczenie klatki piersiowej. Trasy najczęściej wyznaczane są niedaleko ośrodków narciarskich wyposażonych w wyciągi, z których kolarze mogą korzystać. Zazwyczaj zjazdom towarzyszą przepiękne górskie krajobrazy.

Dla kogo jest ten sport?

Downhill to sport bardzo wymagający – fizycznie i psychicznie. Odnajdą się w nim osoby pełne odwagi i zamiłowania do adrenaliny, ale przede wszystkim rozsądne i potrafiące szybko podejmować decyzje. Nawet drobna pomyłka może okazać się dużym błędem, a niedostosowanie prędkości do trasy nieść za sobą przykre konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby osoby próbujące swoich sił w downhillu nie przeceniały swoich umiejętności i nie dały się ponieść szaleństwu, wynikającemu z wyrzutów adrenaliny. Niezwykle istotne jest przygotowanie fizyczne – duża siła, idealna koordynacja ruchowa i świetna kondycja. Odpowiednio dopasowany trening na siłowni to podstawa, aby nie stracić formy w przerwach między sezonami.

Zbierając informacje o tym, co to downhill i jak zacząć go uprawiać, warto mieć świadomość, że to nie jest budżetowa dyscyplina. Odpowiedni sprzęt i dobrej jakości ochraniacze potrafią wiele kosztować. Nie można tutaj iść na ustępstwa. Trwałość i odporność wyposażenia na uszkodzenia i uderzenia jest kluczowa dla bezpieczeństwa kolarza. Istotne jest także regularne serwisowanie sprzętu.

Jak zacząć przygodę z downhillem?

Kiedy już wiadomo, co to jest downhill, odpowiedź nasuwa się sama – należy zacząć przede wszystkim od odpowiedniego przygotowania fizycznego i solidnego zgłębienia podstaw technicznych. Choć zjazd trwa zaledwie kilka minut, pracują podczas niego mięśnie całego ciała. Utrzymywanie równowagi, panowanie nad rowerem i omijanie przeszkód wymaga dużej siły i bardzo dobrej kondycji. Z tego względu osoby, które wybrały ten sport, trenują cały czas – także na siłowni.

Na początku swojej przygody z tą odmianą kolarstwa górskiego warto skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora, który wytłumaczy podstawy techniczne, doradzi odpowiedni trening, a także pomoże w wyborze pierwszych tras, które dostarczą satysfakcji, ale nie będą ponad siły dla osoby początkującej.

Czy downhill jest niebezpieczny?

Może taki być. Każdy spory niesie za sobą ryzyko mniejszych i większych urazów. Downhill nie jest tutaj wyjątkiem. Duże prędkości, trudne trasy i obciążenie całego ciała mogą okazać się niebezpieczne. Jednak odpowiednie przygotowanie techniczne, fizyczne i psychiczne, a także odpowiedni sprzęt zmniejszają to ryzyko i zapewniają możliwie największe bezpieczeństwo.

Miejscami, które są ryzykowne, ale i szalenie satysfakcjonujące, są tzw. dropy. Dropy to uskoki o różnej wysokości, nad którymi kolarz przelatuje w czasie zjazdu. Zwiększają frajdę płynącą z jazdy i widowiskowość tego sportu, jednak to właśnie na nich zdarza się najwięcej poważnych wypadków. Z tego względu spotkać je można tylko na trasach dla osób zaawansowanych o dużych umiejętnościach i doświadczeniu.

Jaki rower do downhillu wybrać?

Zaczynając swoją przygodę z downhillem, najlepiej zainteresować się dobrej jakości rowerami MTB z pełnym zawieszeniem. Warto być świadomym, że rower do downhillu to sprzęt bardzo ciężki – waga zazwyczaj wynosi od 15 do 20 kg. Nie może jednak być inaczej. Rama musi być masywna i sztywna, a cała konstrukcja wyposażona w świetną amortyzację i nisko osadzony środek ciężkości. Istotne są także odpowiednie opony – terenowe, grube i ciężkie, mogące wagą znacznie przekraczać kilogram.

To wszystko sprawia, że rower downhillowy najczęściej nie sprawdzi się przy innego rodzaju dyscyplinach i nie nada się na rodzinne wycieczki. Jednak musi być skonstruowany właśnie w ten sposób, aby zapewniać bezpieczeństwo w czasie przejazdu.

Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!