Data modyfikacji:

Dogfrisbee – współzawodnictwo i dobra zabawa z pupilem

Twojego psa nie trzeba długo przekonywać do aportowania, zabawy czy podjęcia wysiłku fizycznego? Odkryj w swoim pupilu talent do latania i łapania frisbee. Dogfrisbee może stać się dla Was nie tylko sposobem na urozmaicenie codziennych spacerów, ale i okazją do współzawodnictwa w ciekawych rozgrywkach.

www.flickr.com/photos/emeryway

Historia psiej odmiany gry we frisbee, która w klasycznej postaci opiera się na rzucaniu i łapaniu specjalnego talerza między dwoma lub więcej osobami, sięga sierpnia 1974 roku i związana jest z Alexem Steinem oraz jego whippetem Ashley’em.

Podczas przerwy w meczu bejsbolowym między Dodgersami i Redsami ta dwójka wybiegła na płytę stadionu w Los Angeles i dała pokaz nowego sposobu gry w latające talerze. Człowiek rzucał dysk, a pies pędząc ponad 60 km/h łapał go w locie na wysokości prawie 3 metrów nad ziemią.

http://www.flickr.com/photos/9258photo

Dogfrisbee szybko zyskał kolejnych fanów i stał się sportem, który doczekał się wielu prestiżowych zawodów, w tym Mistrzostw Świata nazywanych „Ashley Whippet Invitational”. W Polsce najsłynniejszą imprezą latających psów jest cykl zawodów Dog Chow Disc Cup, organizowany w parkach na terenie Wrocławia, Warszawy, Poznania i Sopotu.

Aby trenować dogfrisbee wystarczy wolna przestrzeń i dysk przeznaczony do gry z psem, który jest zwykle wykonany z miękkiej gumy lub plastiku, lżejszy, bardziej lotny i plastyczny niż tradycyjne frisbee używane przez ludzi. Można je kupić w sklepie zoologicznym lub zamówić przez internet.

www.flickr.com/photos/e3000

Na początku treningi powinny polegać na nauce aportowania i rzucaniu dyskiem na różne sposoby oraz obserwacji poczynań psa. Należy różnicować wysokość wyrzucania frisbee, tak aby pupil skakał raz wyżej, raz niżej. Z czasem można wprowadzić takie elementy jak odbicie psa od naszego ciała w celu złapania latającego talerza, przeskoki przez nasze ciało, salta, itp.

Jeśli nie wiemy jak podejść do treningów można skorzystać z filmików zamieszczanych w sieci lub też zapisać się z czworonogiem na kurs psiego frisbee. Z czasem można spróbować wziąć udział w zawodach i sprawdzić się na tle innych właścicieli latających pupili.

Autor: Marta Błeszyńska
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
Strój na paintball

Jak ubrać się na paintball?

2021-06-14
Pytanie o to, jak ubrać się na paintball, obok tego dotyczącego kwestii stopnia odczuwania bólu po dostaniu kulką wypełnioną kolorową farbą, najczęściej trapi o...
O tym pamiętaj jadąc na festiwal! Poradnik dla uczestnika letniej imprezy muzycznej

O tym pamiętaj jadąc na festiwal! Poradnik dla uczestnika letniej imprezy muzycznej

2016-05-31
Wielkimi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Tego lata w Polsce odbędą się wielkie imprezy, takie jak: Orange Warsaw Festival, Open’er Festival, Przystanek Wo...
nie tylko dla obcokrajowców

Not only for foreigners, czyli eventy nie tylko dla obcokrajowców

2016-05-20
Polska z roku na rok staje się coraz częściej wybieranym miejscem do życia przez ludzi pochodzących z innych krajów. Choć nie mówią oni w naszym języku to chętn...
spotting

Jestem spotterem. Czym jest spotting?

2016-05-18
Nietypowym hobby, które zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju jest tzw. spotting. Jego fanów - spotterów, często można spotkać nieopodal lotnisk czy ...