Data modyfikacji:

Czym jest gyrokinesis?

Pomysłodawcą tego systemu fitness był trener węgierskiego pochodzenia, Juliu Horvath. Pierwsze treningi organizował w nowojorskim Central Parku dla profesjonalnych tancerzy. Dziś Ty również możesz korzystać z jego metody. Odpowiadamy, czym jest gyrokinesis i dlaczego powinieneś go spróbować!

Gyrokinesis nie jest programem złożonym z ekstremalnych i dynamicznych ćwiczeń. Jego wartość tkwi w zupełnie innej sferze naszej cielesności. Celem ćwiczącego jest przywrócenie równowagi i elastyczności ciału. Kluczowym problemem jest postawa. Współcześnie prowadzony przez społeczeństwo styl życia naraża jego członków na ogromny stres i fizyczne zaburzenia. Nasze układy nerwowy i ruchowy powoli i stopniowo ulegają mikrokontuzjom, które z każdym dniem nasilają się; pojawiające się uczucie dyskomfortu, permanentnego napięcia i sztywności mięśni oraz stawów staje się coraz bardziej bolesne. Ciągły nacisk na kręgosłup może skutkować tym, że za kilka lat poruszanie się o własnych siłach będzie wyzwaniem.Kluczem do rozwiązania problemu są działania prewencyjne i aktywność fizyczna, w tym gyrokinesis.

Czym jest gyrokinesis?

Gyrokinesis jest metodą, która łączy w sobie elementy kilku innych systemów. Podstawą są tai chi oraz joga. Horvath, pracując z profesjonalnymi tancerzami, początkowo opracowywał treningi bazujące na jodze. Z czasem zaczął rozwijać program, dodając do niego kolejne ruchy, pozycje oraz sprzęty. W rezultacie powstał gyrokinesis.

Metoda Horvatha dąży do wzmocnienia całego ciała, jednak jej głównym zainteresowaniem jest usprawnienie i korekta wad postawy i ośrodku ruchowego. Osoba ćwicząca pracuje głównie mięśniami korpusu. Aktywizowany jest przede wszystkim kręgosłup. To od niego bowiem zaczynają się wszystkie najboleśniejsze schorzenia. Charakterystycznym dla tej metody jest płynne, niemalże z taneczną gracją, przechodzenie z jednego ćwiczenia do drugiego. Ruchy wykonywane w trakcie treningu są gładkie, spokojne, operują głównie na rotacjach, skrętach i skłonach. Odpowiednio regulowany oddech oraz opanowane, spokojne ruchy są elementem swoistej medytacji. W chwili wykonywania kolejnych póz musisz wejrzeć w siebie i swoje ciało. Dzięki temu lepiej rozumiesz naturę swojego organizmu. Wyciszasz się, dzięki czemu stres opuszcza wszystkie mięśnie, stawy, organy.

Równowaga zostaje przywrócona, a Ty stajesz się zdrowszy, silniejszy fizycznie i psychicznie.

Przykładowe ćwiczenia podstawowe (źródło: http://www.micasaencualquierparte.com)

Czego potrzebujesz?

Do wykonania ćwiczeń gyrokinetycznych potrzebujesz głównie maty i stołka. W zależności od kombinacji możesz potrzebować również piłki gimnastycznej, elastycznej gumy treningowej oraz drabinek.

Kto może ćwiczyć?

Praktycznie każdy. Ćwiczenia nie stanowią obciążenia dla organizmu. Polecane są wszystkim bez względu na wiek, płeć czy brzemienny stan (tak, mogą uprawiać go także kobiety w ciąży).

Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?