Data modyfikacji:

Na czym polega trening oporowy?

Trening oporowy to jedna z tych aktywności, które szybko przynoszą znakomite efekty w postaci wzmocnienia mięśni i zredukowania wagi. Przeczytaj, na czym dokładnie polega, komu jest szczególnie zalecany i jak prawidłowo przeprowadzać go w domu.

trening oporowy

Trening oporowy – na czym polega?

Trening oporowy to inaczej trening siłowy. Wyróżniamy kilka jego rodzajów – niektóre przeprowadzane są przy użyciu obciążników czy hantli, do innych wykorzystywane są taśmy oporowe lub specjalne gumy.

Prawidłowo przeprowadzane ćwiczenia oporowe powinny uwzględniać siłę mięśni. Sprawdza się ją przy pomocy dynamometru, pomóc może również fizjoterapeuta albo personel siłowni. Oczywiście można również zacząć bardzo delikatnie i po prostu stopniowo zwiększać trudność ćwiczeń.

Gumy oporowe – efekty ćwiczeń

Jednym z bardziej popularnych i cenionych rodzajów treningu oporowego jest ten z użyciem specjalnych taśm. Korzyści, jakie można odnieść dzięki takim ćwiczeniom, to między innymi:
  • Zwiększenie siły mięśni
Taśmy oporowe pozwalają zwiększyć siłę mięśni. Należy zauważyć, że wcale nie chodzi o to, aby móc podnosić ogromne ciężary. Celem jest wzmocnienie mięśni, a zatem usprawnienie całego ciała. Trening oporowy z udziałem specjalnych gum polecany jest zatem nie tylko młodym i sprawnym osobom, ale także seniorom.
  • Spalanie kalorii
Trening oporowy umożliwia spalanie kalorii na dwa sposoby. Po pierwsze – w trakcie samego wysiłku. Po drugie – dzięki zwiększeniu masy mięśni. Im większe mięśnie, tym więcej kalorii spalanych jest na co dzień, w trakcie zwykłego funkcjonowania.
  • Ładniejszy wygląd
Mocniejsze mięśnie to bardziej napięta skóra i jędrniejsze ciało. Właśnie dlatego trening oporowy zleca się nie tylko osobom, które pragną zrzucić kilka kilogramów, ale też takim, które są szczupłe.

Dla kogo ćwiczenia oporowe?

Trening oporowy z użyciem gum jest zalecany przede wszystkim kobietom, które bardzo chciałyby zadbać o swój wygląd i kondycję, ale które nie przepadają za podnoszeniem ciężarów. Jest to także świetna aktywność dla osób kontuzjowanych (jako forma rehabilitacji), a także – oczywiście z pewnymi ograniczeniami, dla seniorów. Ponadto ćwiczenia oporowe polecane są biegaczom, którzy chcą zadbać o kondycję w sezonie zimowym.

Trening oporowy w domu – jak go poprawnie wykonywać?

Aby poprawnie wykonywać trening oporowy, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:
  • niezwykle ważna jest koncentracja na ćwiczeniach – nie pozwól myślom „odpłynąć”,
  • nie skracaj czasu trwania treningu,
  • stosuj zasadę: od 1 do 3 serii, od 10 do 12 powtórzeń,
  • ćwicz od dwóch do czterech razy w tygodniu; zwiększenie częstotliwości treningów jest niezalecane i może skończyć się kontuzją,
  • pod żadnym pozorem nie zapominaj o rozgrzewce; pamięta również o tym, by na sam koniec treningu wybrać łagodne, wyciszające organizm ćwiczenia.
A oto trzy ciekawe ćwiczenia „na start” – z łatwością możesz wykonywać je we własnych czterech ścianach:
  • Na gumie
Stań na gumie. Końce gumy złap lewą ręką i przenieś ciężar ciała na lewą stronę. Następnie, nie przechylając tułowia, unoś prawą nogę, jednocześnie wciąż mocno trzymając gumę. Opuść nogę, powtórz ćwiczenie, po 5 powtórzeniach zmień nogę.
  • Ładne pośladki
Stań na czworaka (najlepiej na macie do ćwiczeń). Gumę oporową zahacz o piętę prawej nogi. Drugi koniec gumy weź w prawą dłoń i zacznij wyciągać dłoń przed siebie. Guma powinna być mocno naciągnięta, a pośladek – napięty. Powtórz ćwiczenia kilka razy, następnie zmień nogę.
  • Ładny brzuch
Połóż się na plecach. Włóż obie stopy w gumę oporową, następnie zacznij wykonywać „nożyce”, starając się przy każdym ruchu napiąć gumę.
Autor: Robert Wojtaś