Data modyfikacji:

Bieganie - z muzyką czy bez?

Dla jednych to sposób na nadanie treningowi odpowiedniego rytmu i zmotywowanie się do pracy. Inni podnoszą, że bieganie ze słuchawkami na uszach jest niebezpieczne. Obie grupy mają swoje racje, więc zanim zdecydujesz się biegać, dowiedz się, dlaczego warto ćwiczyć z muzyką, a co przemawia za tym, aby z niej zrezygnować.

Po stronie plusów biegania z muzyką z pewnością należy zapisać brak monotonii i możliwość oderwania myśli od codziennych problemów czy niezbyt atrakcyjnego otoczenia. Nie musisz też wsłuchiwać się w swój zmęczony oddech i coraz cięższy tupot stóp. Muzyka działa jak motywator, który w momencie, gdy masz ochotę się zatrzymać, daje siłę, aby pokonać kolejne kilometry i zrealizować postawiony sobie cel. Zajmujesz umysł czymś innym niż wysiłek, przez co możesz zapomnieć, że w nogach masz już spory kilometraż. Jest również sposobem na uprzyjemnienie samotnego treningu.

Minusy słuchania muzyki w trakcie biegu są kontrargumentami dla zalet trenowania w rytm ulubionych utworów. Zbyt ostre, nachalne czy naładowane emocjonalnie piosenki (np. przywodzące złe wspomnienia) mogą zadziałać demotywująco. Zatopienie się w muzyce też nie jest dobre, gdyż może prowadzić do utraty kontroli nad ciałem. Chodzi o to, że energetyczny utwór może powodować, że będziesz nieustannie przyspieszał podczas gdy organizm wysyła sygnał ostrzegawczy. Słuchanie muzyki wiąże się też z koniecznością zabrania ze sobą odpowiedniego sprzętu, a co za tym idzie zakupienia odzieży z kieszeniami czy specjalnych opasek czy smyczy. Nie zawsze jest to wygodne.

Jeśli zdecydujesz się biegać z muzyką, powinieneś pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, ustaw głośność tak, aby docierały do Ciebie zewnętrzne odgłosy. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko niezauważenia nadjeżdżającego samochodu, autobusu czy rowerzysty. Muzykę dobieraj do swoich możliwości, nastroju danego dnia oraz rodzaju treningu, jaki chcesz wykonać. Jeśli potrzebujesz bardzo intensywnego wysiłku, postaw na mocniejsze, podkręcające tempo i motywujące utwory. Jednak gdy zależy Ci na spokojnym biegu czy długim wybieganiu, bardziej sprzyjający klimat zapewni lekkie, relaksujące czy wręcz klasyczne brzmienie. Dobrze jest też stopniować dźwięki – zacząć od spokojnych kawałków, w środku treningu przejść na coś bardziej motywującego, aby w końcówce sięgnąć po żywiołowy utwór.

Ważne jest także, aby być świadomym swojego ciała, czyli kontrolować to, w którym momencie przełączyć się na odpowiednią muzykę. Dobrze jest też co kilka treningów pobiegać bez muzyki, aby po prostu nie uzależnić się, bo np. w trakcie zawodów możesz mieć trudności z biegiem bez dźwięków płynących ze słuchawek.

*Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?