Data modyfikacji:

Bieganie indywidualne czy w towarzystwie – plusy i minusy

Rozpoczęcie przygody z bieganiem często jest łatwiejsze, jeśli mamy kompana, motywującego nas do wysiłku. Z kolei samotne pokonywanie kilometrów sprzyja lepszej koncentracji i przemyśleniom. Zarówno bieganie indywidualne, jak i w towarzystwie ma swoje plusy, ale nie jest też wolne od wad.

W czasie biegu w towarzystwie budzi się potrzeba rywalizacji, która może nas pozytywnie zmobilizować. Widząc, że druga osoba jest lepsza, automatycznie będziemy chcieli jej dorównać i włożymy więcej pracy w podejmowany wysiłek. To zaowocuje podniesieniem efektywności treningu. Nikt z nas nie lubi być słabym ogniwem. Obecność partnera pomoże też przetrwać sytuację kryzysową i wykrzesać z siebie dodatkowe siły do dalszych ćwiczeń, zwłaszcza jeśli dostaniemy słowa otuchy i będziemy odczuwać wsparcie. Trudniej również będzie się nam wymigać od aktywności fizycznej np. w brzydką pogodę.

O biegowym partnerze powinny pomyśleć również osoby, którym niewiele pozostało z początkowego zapału do treningów i z kolejnym dniem coraz łatwiej im zrezygnować z wysiłku. Z drugiej strony towarzystwo innego biegacza może nas rozpraszać, ograniczać, a brak własnych postępów wobec wzrostu możliwości partnera może przełożyć się na zniechęcenie, a w dłuższej perspektywie na zaprzestanie treningu, czy przejście do biegania w samotności. Aby bieganie w towarzystwie przebiegało sprawnie i przynosiło satysfakcje obu stronom, niezbędne jest wypracowanie zasad wspólnego wysiłku.

Niewątpliwym atutem treningu solo jest to, że możemy założyć słuchawki i słuchając ulubionej muzyki w pełni skupić się na podejmowanej aktywności. Mamy całkowitą kontrolę nad tym, kiedy, w jakim tempie i na jakim dystansie biegamy. Nikt nam nie suszy głowy problemami czy niepotrzebną gadką. Ewidentnym mankamentem biegania indywidualnego jest to, że w momencie gdy doznamy kontuzji lub poczujemy się źle, możemy liczyć wyłącznie na siebie, zwłaszcza jeśli biegamy o niestandardowej porze i po niezbyt uczęszczanych trasach.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?